Jednou vetou

Poľské tajné služby, polícia a pohraničníci mali plné ruky práce

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Poľské bezpečnostné zložky poskytli pred vyvrcholením osláv 100. výročia nezávislosti vo Varšave Pohraničnej stráži údaje okolo 400 aktivistov zo zahraničia, ktorí sa chystali na spomienkové slávnosti v Poľsku.

Väčšinu z týchto osôb z radov hlavne neofašistov, pravicových radikálov a obdivovateľov Stepana Banderu na poľské územie pohraničníci nevpustili. Na území krajiny zadržali polícia a ďalšie bezpečnostné zložky pred nedeľňajšími pochodmi vo Varšave rádovo desiatky osôb a uskutočnili domové prehliadky ich bydlísk. Informovala o tom v nedeľu tlačová agentúra PAP s odvolaním sa na hovorcu ministra pre koordináciu tajných služieb Stanislawa Žaryna.

Trump aj Putin oslavovali v Paríži sté výročie skončenia prvej svetovej vojny

Podľa jeho slov boli medzi osobami nevpustenými do Poľska aj občania Švédska a Ruskej federácie. Z Varšavy, kde sa v nedeľu vydalo do ulíc podľa neoficiálnych odhadov štvrť milióna ľudí, hlásili aj ojedinelé incidenty vrátane pálenia vlajky Európskej únie, či prítomnosti vlajok talianskych neofašistov a iných extrémistických zoskupení v mase účastníkov, či skandovania radikálnych hesiel.

Michal Dworczyk, šéf kancelárie poľského premiéra na to pre PAP reagoval slovami: „Niekoľko banditov nepokazí výročie a slávnosti stoviek tisícok Poliakov“.

Tusk prirovnal poľskú vládu k „boľševikom“, ktorých je možné poraziť

O výtržnostiach počas Pochodu nezávislosti vo Vroclave, ktorý napokon vedenie mesta predčasne rozpustilo, priniesla v nedeľu večer spravodajská televízia TVN24.

Podľa rovnakého zdroja tam hodené fľaše zranili tri osoby, službukonajúceho policajta, Poľku a Brita.
Pochod najskôr pozastavili, avšak po opakovanom odpaľovaní petárd a inej pyrotechniky i hroziacom strete s protidemonštrantmi ho rozpustili.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia