Jednou vetou

Poľsko a EÚ chcú pokračovať v dialógu o justičnej reforme

Poľský premiér Mateusz Morawiecki

foto: TASR/AP

Prvý podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans a poľský premiér Mateusz Morawiecki v pondelok na rokovaniach vo Varšave neoznámili žiadny pokrok v diskusii o zmenách v poľskom súdnictve, ktoré podľa EÚ predstavujú porušenie európskych demokratických štandardov.

Agentúra AP konštatovala, že kým Timmermans označil rokovania s Morawieckým za konštruktívne, poľský premiér uviedol, že sa „neustále zameriavame na hľadanie riešenia“.

Podľa portálu wpolityce.pl Timmermans vyhlásil, že vo Varšave dostal informácie, ktorými sa bude zaoberať a analyzovať ich. Vyjadril nádej, že „náš konštruktívny dialóg bude pokračovať“. Uviedol tiež, že je pripravený spolupracovať s poľskou vládou a dosiahnuť uspokojivé riešenie.

Vo Varšave otvoria múzeum poľskej vodky

Morawiecki konštatoval, že „existujú sily, ktorým nejde o kompromis“. Vyjadril však potešenie, že Timmermans takýto postoj nezastáva. Vďaka tomu je podľa Morawieckého možné „dosiahnuť dohodu, berúc do úvahy potrebu reformy súdneho systému“. Dodal, že dialóg medzi EÚ a Varšavou bude pokračovať. Podľa AP ani jeden z politikov neoznámil dosiahnutie kompromisu a ani neumožnili novinárom, aby im položili otázky.

Poľská vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS) tvrdí, že svojou reformou justičného systému opravuje skorumpovaný a nespoľahlivý súdny systém v Poľsku. EÚ však poukazuje na narušenie demokratického systému kontroly a rovnováhy.

EÚ predĺžila sankcie voči Rusku

AP upozornila, že „čas na kompromis sa kráti“, keďže sporný zákon o Najvyššom súde nadobudne účinnosť 3. júla.
Od októbra 2015, keď sa moci v Poľsku na základe výsledkov volieb ujala PiS, Európska komisia opakovane karhala Varšavu za údajné ohrozenie demokratických noriem a inštitúcií. PiS však všetky obvinenia odmieta.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia