Poľsko bude pokračovať v reforme súdnictva aj napriek rozhodnutiu EK, Maďarsko EÚ nepodporí

Poľský snem

Foto: TASR/AP

Poľsko bude pokračovať vo svojej reforme súdnictva aj napriek hroziacim sankciám zo strany EÚ. Vyhlásil to v stredu vo Varšave poľský minister spravodlivosti Zbigniew Ziobro.

Poľský minister tým reagoval na rozhodnutie Európskej komisie (EK), ktorá sa v stredu rozhodla aktivovať článok 7 Lisabonskej zmluvy, ktorý by mohol viesť k sankciám Európskej únie proti Poľsku. EK sa pre tento krok rozhodla po tom, ako dospela k záveru, že v Poľsku hrozí riziko závažného porušenia vlády zákona a preto EK spustila procedúru, ktorá môže vyústiť až do pozastavenia hlasovacích práv Poľska v EÚ.

Minister Ziobro v reakcii na rozhodnutie Bruselu dodal, že ho prijíma „pokojne“. „Je to politika, nie vláda zákona. Poľsko je právnym štátom, my musíme pokračovať v reforme súdnictva,“ zdôraznil Ziobro.

Európska komisia aktivovala článok 7 voči Poľsku pre obavy o právny štát

Dodal, že Poľsko bude „významným členom EÚ, len ak bude mať dobre fungujúci justičný systém.“ Ziobro – ako jeden zo spoluautorov kontroverznej reorganizácie justičného systému v Poľsku – podľa agentúry AP vyhlásil, že niektoré jej ustanovenia boli čerpané z justičných systémov členských štátov zo západu EÚ.

Podľa Ziobra je rozhodnutie EK motivované politicky. Rovnaký názor zastáva aj hovorkyňa vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Beata Mazureková, informovala televízia TVN24.

Poľsko nie je obeťou Bruselu, obeťou je demokracia v Poľsku, tvrdia európski socialisti

Podľa Mazurekovej sa za rozhodnutie EK „treba poďakovať politikom z opozičnej Občianskej platformy,“ lebo „oni zaň nesú zodpovednosť“. Ich „donášanie na vlastnú krajinu je realitou,“ spresnila.

Hovorkyňa PiS súčasne dodala, že článok 7 môže zasiahnuť nie PiS, ale Poľsko a Poliakov. Upozornila tiež, že aktivácia tohto článku nemusí automaticky znamenať uvalenie sankcií na Poľsko, lebo tento krok si pri hlasovaní vyžaduje jednomyseľnosť a „my s určitosťou vieme, že Maďarsko takúto sankciu nepodporí“.

Maďarsko nepodporí tlak na Poľsko

Maďarsko bude vetovať akékoľvek snahy EÚ sankcionovať Poľsko za jeho reformy v oblasti súdnictva, uviedol v stredu maďarský vicepremiér Zsolt Semjén, ktorého citovala agentúra AP.

Semjén označil stredajšie rozhodnutie Európskej komisie (EK) aktivovať článok 7 Lisabonskej zmluvy, ktorý by mohol viesť k sankciám Európskej únie proti Poľsku, za „bezprecedentný a ohromujúci“.

„Je neprijateľné, aby Brusel vyvíjal tlak na zvrchované členské štáty EÚ a svojvoľne trestal demokraticky zvolené vlády,“ povedal podľa AP Semjén.

EK zdôraznila, že aj napriek jej opakovanému úsiliu, ktoré bolo už takmer dva roky zamerané na poľské orgány v rámci konštruktívneho dialógu o stave právneho štátu, dospela k záverom, že existuje riziko závažného porušenia zásad právneho štátu v Poľsku.

Môže vás zaujímať

Von der Leyenová a Timmermans predstavili Európsky ekologický dohovor