Jednou vetou

Poľsko chce stíhať sedem sudcov a prokurátorov z komunistickej éry

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Poľsko chce stíhať sedem sudcov a prokurátorov z komunistickej éry, ktorí v 80. rokoch minulého storočia uväznili bojovníkov za demokraciu. Oznámil to v utorok poľský minister spravodlivosti Zbigniew Ziobro.

Podľa agentúry AP Ziobro povedal, že úrady chcú zrušiť imunitu trom sudcom a štyrom prokurátorom, ktorí „nezákonne zbavili slobody“ ľudí protestujúcich proti stannému právu zavedenému v roku 1981 a vtedajším orgánom.

Ziobro, ktorý je zároveň generálnym prokurátorom, uviedol, že cieľom tejto snahy je priviesť pred spravodlivosť ľudí, ktorí spáchali „justičné zločiny“.

Bývalý boss Mikuláš Č. priznal vraždu Poliaka, Ján K. vinu odmieta

Totožnosť dotyčných nezverejnil, len poznamenal, že dvaja z nich pôsobili donedávna ako sudcovia na Najvyššom súde.

Návrhy na stíhanie z dielne vládou kontrolovaného Ústavu pamäti národa (IPN) v utorok poslali na disciplinárne súdy.

Vedúci vyšetrovacej skupiny IPN Andrzej Pozorski uviedol, že skúmanie prípadov uväznenia z obdobia stanného práva bolo dosiaľ tým najväčším.

NRSR:Koalícia sa zatiaľ nedohodla na podpore konkrétnych kandidátov na sudcov ÚS

Vládnuca strana Právo a spravodlivosť (PiS) sa snaží potrestať a odstrániť z verejného života predstaviteľov justície z komunistickej éry s odôvodnením, že koná v záujme obetí.

IPN tvrdí, že v rokoch 1981-82 vtedajšie úrady nezákonne poslali do väzenia najmenej desať ľudí vrátane dvoch vysokoškolských študentov, ktorí maľovali graffiti namierené proti režimu. Verdikty mali veľmi negatívny vplyv na ich životy.

Môže vás zaujímať

Slováci môžu cestovať do Spojeného kráľovstva bez obmedzení