Jednou vetou

Poľsko-izraelský spor ohrozuje plánovaný summit krajín V4 v Jeruzaleme

Mesto Jeruzalem.

Foto: pixabay.com

Poľský prezident Andrzej Duda pohrozil, že po tom, ako izraelský premiér Benjamin Netanjahu opätovne skritizoval poľský zákon kriminalizujúci niektoré tvrdenia o holokauste, nepríde na plánovaný summit krajín V4 v Izraeli. V piatok o tom informoval denník The Times of Israel.

Boxera útočiaceho v mene žltých viest odsúdili na rok väzenia

K novému oživeniu dávnejšieho sporu v poľsko-izraelských vzťahoch, týkajúceho sa poľského zákona o kriminalizácii spájania poľského národa so spoluúčasťou na holokauste, prišlo po tom, ako izraelský premiér v rozhovore pre The Times of Israel odmietol túto legislatívu ako formu historického revizionizmu.

„Tvrdím tu, že Poliaci spolupracovali s nacistami. Poznám dejiny a nebudem ich prikrášľovať,“ vyhlásil Netanjahu v utorok vo Varšave, kde sa zúčastnil na konferencii o Blízkom východe.

Duda na tvrdenia izraelského premiéra reagoval prostredníctvom svojho osobného účtu na Twitteri, kde napísal že: „Ak vyjadrenia premiéra Netanjahua zneli tak, ako to podávajú médiá, som pripravený poskytnúť na stretnutie premiérov ‚zámoček‘ vo Wisle. Izrael za daných okolností nie je dobrým miestom na stretnutie, a to aj napriek predchádzajúcim dohodám“.

Boxera útočiaceho v mene žltých viest odsúdili na rok väzenia

Poľský zákon, ktorý kriminalizuje obviňovanie poľského národa zo zločinov, ktoré boli spáchané nacistickým Nemeckom, vstúpil do platnosti v marci 2018 a vyvolal krízu s Izraelom.

Stretnutie premiérov krajín V4 by sa podľa pôvodných plánov malo konať v Jeruzaleme v dňoch 18.-19. februára.

Môže vás zaujímať

Zatkli pilota lietadla, ktoré havarovalo v Istanbule