Jednou vetou

Poľsko kúpi od USA raketové systémy s cieľom zvýšiť bezpečnosť krajiny a NATO

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Poľské ministerstvo obrany v stredu oznámilo, že krajina sa rozhodla kúpiť americké raketové systémy v hodnote viac ako 366 miliónov eur, informovala agentúra DPA.

Poľská vláda podpísala zmluvu o dodávke 20 raketových systémov typu HIMARS. Urobila tak na začiatku medzinárodnej konferencie o riešení situácie na Blízkom východe, ktorá sa koná vo Varšave. Systémy majú byť podľa ministerstva obrany dodané v niekoľkých etapách do roku 2023.

Stoltenberg a Lavrov budú cez víkend v Mníchove hovoriť o osude zmluvy INF

„Táto zbraň výrazne zvýši bojaschopnosť poľských ozbrojených síl a podporí bezpečnosť Poľska a celého západného krídla NATO,“ povedal poľský minister obrany Mariusz Blaszczak, ktorého citoval webový portál polandin.com.

Americký viceprezident Mike Pence Poľsko pri podpisovaní zmluvy uistil, že Washington je na jeho strane.

Varšava podľa DPA vníma Spojené štáty ako záruku bezpečnosti v oblasti. Poľsko je jeden z mála členov NATO, ktorí dávajú na obranu dve percentá svojho HDP.

Spojené štáty a NATO po anexii Krymu Ruskom v roku 2014 posilnili svoju vojenskú prítomnosť v Poľsku a v pobaltských krajinách, pripomína DPA.

K samovražednému útoku sa prihlásila džihádistická skupina Džajš al-Adl

Americký minister obrany Mike Pompeo počas svojej návštevy práporu NATO v Poľsku varoval pred obnovením agresie zo strany Ruska.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi