Jednou vetou

Poľsko si pripomína obete holokaustu Pochodom živých

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Tisíce mladých Židov z celého sveta sa v Poľsku vo štvrtok zúčastnia každoročného Pochodu živých, pri ktorom si pripomenú pamiatku obetí holokaustu, píše agentúra DPA. Pochod medzi dvoma sektormi niekdajšieho najväčšieho nacistického vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau symbolizuje pochody smrti, ktoré sa na sklonku druhej svetovej vojny odohrali na mnohých miestach Európy.

Na čele v poradí už 30. ročníka tohto spomienkového pochodu by mal byť izraelský prezident Reuven Rivlin. Odhadovaná účasť je približne 12.000 ľudí. Približne trojkilometrového pochodu by sa mal zúčastniť i poľský prezident Andrzej Duda.

V Izraeli si pamiatku obetí holokaustu uctievajú už od stredy sériou spomienkových podujatí. Na počesť šiestim miliónom obetí sa v krajine rozozvučia sirény a ľudia budú držať dve minúty ticha. Hlavná spomienková slávnosť sa uskutoční v areáli jeruzalemského pamätníka holokaustu Jad va-šem. Zúčastní sa jej aj izraelský premiér Benjamin Netanjahu. V celej krajine sú počas tejto spomienkovej udalosti zatvorené zábavné podniky i kaviarne.

Obete holokaustu si pripomenú i v Česku. Počas tohto spomienkového dňa sa na verejných priestranstvách, v knižniciach a v kostoloch v 16 českých mestách budú čítať mená a stručné osudy ľudí, ktorí boli pre svoj židovský alebo rómsky pôvod zabití v druhej svetovej vojne, informuje server Novinky.cz.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia