Jednou vetou

Poľský premiér vyjadril záujem zlepšiť vzťahy medzi EÚ a USA

Nemecká kancelárka Angela Merkelová a poľský premiér Mateusz Morawiecki

foto: TASR/AP

Poľský premiér Mateusz Morawiecki predpokladá, že jeho vláda môže plniť úlohu "prostredníka" pri naprávaní vzťahov medzi administratívou amerického prezidenta Donalda Trumpa a Európskou úniou. Podľa agentúry AP sa tak vyjadril v utorok v Berlíne, kde rokoval s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.

Rozhovory Morawieckého s Merkelovou sa týkali bezpečnosti v Európe a inde vo svete, ako aj transatlantických vzťahov, ktoré sú napäté v dôsledku Trumpovej protekcionistickej politiky.

Poľsko a EÚ chcú pokračovať v dialógu o justičnej reforme

Podľa Morawieckého by chcelo Poľsko „slúžiť ako koordinátor, akýsi prostredník medzi Spojenými štátmi a Európou v tom najlepšom zmysle slova“ a pomôcť k zmierneniu vzájomného napätia. Dodal, že Poľsko a Nemecko môžu byť spojencami v snahe „zastaviť špirálu obchodnej vojny a vzájomnú averziu“ vo vzťahoch so Spojenými štátmi, ktoré sú hlavným bezpečnostným partnerom Európanov. Poľsko patrí v Európe k najbližším spojencom Trumpovej administratívy, poznamenala v tejto súvislosti AP.

Morawiecki a Merkelová sa počas utorkového stretnutia v Berlíne venovali okrem medzinárodných záležitostí aj poľsko-nemeckým vzťahom, uviedla agentúra PAP. Poľský premiér po skončení vyhlásil, že Poľsko a Nemecko patria do jednej skupiny, pokiaľ ide o ich „prístup ku klíme a početným európskym otázkam“. Berlín a Varšava sa tiež podľa neho „snažia nájsť konsenzus“ v oblasti migrácie.

Seehofer chce okamžite znemožniť vstup neželaným migrantom

Morawiecki sa podľa PAP vyjadril aj k zámeru rozšíriť plynovod Severný prúd, ktorým prúdi zemný plyn z Ruska priamo do Nemecka cez Baltské more, pričom obchádza Ukrajinu. Ako zdôraznil, tento projekt predstavuje hrozbu pre Ukrajinu i celú Európu a znamenie ďalšej monopolizácie dodávok zemného plynu namiesto ich diverzifikácie.

Najnovšie stretnutie Morawieckého s Merkelovou sa uskutočnilo popri výročnej konferencii Petersberský klimatický dialóg, ktorá sa koná na ministerskej úrovni a slúži ako impulz pred klimatickými summitmi OSN. Dejiskom takéhoto summitu budú tento rok poľské Katovice.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia