Poľský prezident Duda podpíše zákony o súdnictve napriek kritike z Bruselu

Poľský prezident Andrzej Duda.

Foto: TASR/AP

Poľský prezident Andrzej Duda v stredu vo Varšave oznámil, že podpíše dva zákony, ktoré sú súčasťou kontroverzne vnímanej reformy súdnictva. Tá iba pred niekoľkými hodinami viedla Európsku komisiu k iniciovaniu konania voči Poľsku podľa článku č. 7.

Podľa pozorovateľov poľské zákony o najvyššom súde a sudcovskej rade posilnia vplyv vládnych politikov na personálne obsadenie justičných orgánov.

Ako však povedal poľský prezident, súčasná podoba oboch zákonov sa výrazne líši od ich pôvodného znenia, ktoré v júli vetoval. Pripomenul, že sa práve vtedy rozhodol predložiť do parlamentu vlastné návrhy zákonov. Tie by podľa jeho slov mali prispieť k reflexii podstatnej úlohy vlády i súdov, a to služby občanom. Vyplýva to z informácií spravodajskej televízie TVN24 a tlačovej agentúry PAP.

Európska komisia aktivovala článok 7 voči Poľsku pre obavy o právny štát

Námestník ministra spravodlivosti Michal Wojcik rozhodnutie hlavy štátu privítal slovami, že oba zákony obsahujú množstvo prvkov z pôvodných, prezidentom vetovaných legislatívnych noriem.

Senátor opozičnej Občianskej platformy (PO) Bogdan Klich v reakcii vyhlásil, že na najmenej šiestich miestach týchto zákonov ide o porušenie platnej poľskej ústavy. Prezident podľa neho zišiel z cesty, na ktorú, ako sa zdalo, vstúpil v júli, pričom rezignoval na úlohu garanta ústavnosti.

Reforma je pre Poľsko nevyhnutná

Bruselom kritizovanú reformu súdnictva označil poľský premiér Mateusz Morawiecki na jednej zo sociálnych sietí za nevyhnutnú pre Poľsko a dodal, že v dialógu medzi Varšavou a Európskou komisiou je potrebná „otvorenosť a čestnosť“.

Poľský premiér podľa vlastných slov dúfa, že suverenita jeho krajiny je zlučiteľná s ideou jednotnej Európy.
Hovorca poľskej vlády následne potvrdil, že Morawiecki bude 9. januára rokovať v Bruseli s predsedom EK Jeanom-Claudeom Junckerom.

Aj poľský rezort zahraničných vecí v komuniké zdôraznil, že Varšava je kedykoľvek pripravená na dialóg s EK, čo nový premiér potvrdil aj na nedávnom summite, kde sa to stretlo s pozitívnou reakciou.

Poľsko bude pokračovať v reforme súdnictva aj napriek rozhodnutiu EK, Maďarsko EÚ nepodporí

Podľa názoru Krzysztofa Szczerského, šéfa kabinetu poľského prezidenta Andrzeja Dudu, sa EK „prakticky rozhodla jednostranne ukončiť súčasnú fázu dialógu, na pokračovanie ktorého bola poľská vláda pripravená“.

Szczerski súčasne pripomenul, že proces schvaľovania dvoch kritizovaných justičných zákonov sa v Poľsku ešte neskončil, veď prezident ich ešte nepodpísal. Zodpovednosť za „vecné zdôvodnenie, ako aj dlhodobé dôsledky“ stredajšieho rozhodnutia ponesie podľa šéfa kabinetu poľského prezidenta EK.

Tusk vyjadril nádej, že vláda nebude hľadať konflikt

Predseda Európskej rady, bývalý poľský premiér Donald Tusk počas stredajšej návštevy Krakova v reakcii v stredu vyhlásil, že rozhodnutie EK je dôsledkom faktu, že sa poľská vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS) disponujúca parlamentnou väčšinou „povyšuje nad právo“.

Tento prístup v praxi ukončuje nezávislosť súdov, poznamenal Tusk vyjadriac nádej, že poľská vláda nebude za každú cenu hľadať konflikt tam, kde jednoducho nemá pravdu. Súčasne ubezpečil, že osobne urobí maximum pre to, aby Poľsko nepocítilo sankcie.

 

Môže vás zaujímať

Moslimská skupina má po Johnsonovom víťazstve obavy z islamofóbie