Jednou vetou

Pompeo: Konflikt v Jemene by bol bez americkej podpory Rijádu oveľa horší

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo

Foto: TASR/AP

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo obhajoval v stredu čoraz intenzívnejšiu, spornú podporu Saudskej Arábie v jemenskej vojne a upozornil zákonodarcov, že brutálny konflikt by sa bez účasti USA zhoršil. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Pompeo vystúpil s prejavom v americkom Senáte a spoločne s ministrom obrany Jimom Mattisom viedli diskusiu o americkej pomoci poskytovanej koalícii vedenej Saudskou Arábiou, ktorá bojuje v Jemene proti povstalcom húsíom podporovaným Iránom.

Po diskusii v Senáte by malo nasledovať hlasovanie o návrhu na obmedzenie vojenskej pomoci Saudskoarabom.

Európska komisia odmietla petíciu za celoeurópske referendum o brexite

„Utrpenie v Jemene ma zarmucuje, ale keby sa Spojené štáty nezapojili do udalostí v Jemene, bolo by to oveľa horšie peklo,“ uviedol Pompeo vo vopred pripravenom príhovore k senátorom, s ktorými sa stretol za zatvorenými dverami.

„Nechať Jemen len tak by nesmierne poškodilo americké záujmy v oblasti národnej bezpečnosti a záujmy našich spojencov aj partnerov na Blízkom východe,“ dodal Pompeo.

Keby USA prestali vojensky podporovať koalíciu vedenú Saudskou Arábiou v Jemene, viedlo by to k oveľa väčšiemu počtu obetí na životoch, tvrdí šéf americkej diplomacie. Vojenskou podporou sa myslí podávanie tajných informácií a údajov o terčoch útokov.

„Koalícia pod vedením Saudskej Arábie by nemohla využívať naše poradenstvo a znalosti z výcviku v zameriavaní útokov, takže by zahynulo viac civilistov. Jemenské teroristické skupiny by mali bezpečnejšie útočiská,“ povedal Pompeo.

A varoval zákonodarcov, že zníženie americkej podpory by viedlo k silnejšiemu Iránu a povzbudilo by to aj extrémistickú organizáciu Islamský štát (IS) a al-Káidu na Arabskom polostrove.

Očakáva sa, že Pompea a Mattisa sa budú senátori podrobne pýtať na humanitárnu krízu v Jemene, ako aj vraždu saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího.

Washington a Brusel odsudzujú konanie Ruska, Kremeľ ich obviňuje zo zaujatosti

Niektorí americkí zákonodarcovia vyzývali na dôraznú reakciu Washingtonu na Chášukdžího vraždu, napríklad aj na zastavenie predaja zbraní a uvalenie ďalších sankcií – okrem tých, ktoré už USA uvalili na 17 Saudskoarabov údajne zapletených do vraždy.

Pompeo na Twitteri oznámil, že USA poskytnú Jemenu ďalšiu potravinovú pomoc za 131 miliónov dolárov, a znovu slovne zaútočil na Irán.

„Iránsky režim nemá záujem o zmiernenie utrpenia Jemenčanov; tamojší mullovia (duchovní) sa nezaujímajú dokonca ani o bežných Iráncov. Saudská Arábia investovala miliardy do zmiernenia utrpenia v Jemene. Irán investoval nulu,“ doplnil na sociálnej sieti.

Pompeo na stretnutí so senátormi tiež uviedol, že neexistujú „priame“ dôkazy o spojení vplyvného saudskoarabského korunného princa Muhammada bin Salmána s vraždou Chášukdžího.

Schôdzka Trump-Putin je rovnako potrebná na oboch stranách, tvrdí Ušakov

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia