Jednou vetou

Pompeo: Mier medzi Izraelom a Palestínčanmi je prioritou Trumpovej vlády

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo (vľavo) sa rozpráva s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom (uprostred) a americkou veľvyslankyňou pri NATO Kay Baileyovou Hutchisonovou (vpravo) počas zasadnutia Rady Severoatlantickej aliancie v sídle NATO v Bruseli 27. apríla 2018

foto: TASR

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo v pondelok uviedol, že riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu zostáva prioritou administratívy amerického prezidenta Donalda Trumpa, i keď podľa neho nie je hlavnou príčinou nestability na Blízkom východe. Píše o tom agentúra AP.

Pompeo, ktorý je na návšteve Jordánska, tiež vyzval Palestínčanov, aby obnovili mierové rozhovory s Izraelom, pričom dodal že Spojené štáty sú otvorené riešeniu založenom na princípe dvoch štátov – izraelského a palestínskeho -, ktoré zároveň označil za „pravdepodobný výsledok“.

Americký minister zahraničných vecí však odmietol kritizovať Izrael za jeho zásahy proti demonštrantom na hraniciach židovského štátu s pásmom Gazy, kde za posledný mesiac pri streľbe ostrou muníciou zahynuli desiatky Palestínčanov a ďalšie stovky utrpeli zranenia.

Podľa Pompea Spojené štáty „plne podporujú“ právo Izraela brániť sa. Počas dvojdňovej návštevy Izraela a Jordánska sa Pompeo nestretol s nijakými palestínskymi predstaviteľmi.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia