Jednou vetou

Pompeo: Neexistujú dôkazy, že by vraždu novinára nariadil princ Salmán

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo

foto: TASR/AP

Neexistujú "priame dôkazy", ktoré by spájali saudskoarabského princa Muhammada bin Salmána s vraždou novinára Džamála Chášukdžího. Vyhlásil to v sobotu americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo, ktorého citovala agentúra DPA.

Denník The Wall Street Journal len niekoľko hodín predtým zverejnil prísne utajenú správu americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA). Podľa nej princ poslal šéfovi tímu, ktorý vykonal novinárovu vraždu minimálne 11 sms správ a to v priebehu niekoľkých hodín pred a po čine.

Šéf tímu bol pritom princovým blízkym spolupracovníkom. Vyšetrovatelia na základe týchto indícií dospeli k záveru, že zabitie novinára „pravdepodobne“ nariadil vplyvný korunný princ.

Pompeo sa však pre CNN vyjadril, že čítal všetky dostupné správy tajných služieb a presvedčivé dôkazy v tomto smere v nich nenašiel. „Keď vykonáte takúto analýzu, nenájdete žiaden priamy dôkaz, ktorý by spájal (princa) s vraždou Džamála Chášukdžího,“ uviedol Pompeo.

Paríž sa kvôli protestam zmenil na bojovú zónu

Novinár Chášukdží žil v dobrovoľnom exile v USA a písal pre americký denník The Washington Post. Zmizol 2. októbra po tom, ako vošiel do priestorov saudskoarabského konzulátu v Istanbule. Rijád pôvodne tvrdil, že novinár konzulát opustil. Saudskoarabská prokuratúra však neskôr priznala, že bol zámerne zavraždený.

Zodpovednosť za vraždu sa neoficiálne pripisuje vplyvnému korunnému princovi Salmánovi. Saudskoarabskí činitelia však označujú tento zločin za svojvoľnú operáciu agentov, ktorí prekročili svoje právomoci. Saudská Arábia predstavuje pre Spojené štáty kľúčového spojenca v oblasti Blízkeho východu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia