Jednou vetou

Pompeo nepotvrdil, či sa bude summit USA-Čína konať 12. júna

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo

foto: TASR/AP

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo vyjadril vo štvrtok po skončení rozhovorov s vplyvným severokórejským predstaviteľom Kim Jong-čcholom v New Yorku presvedčenie, že rokovania so Severnou Kóreou sa hýbu správnym smerom.

Pompeo vystúpil pred novinármi po 72 hodinách diplomatických rozhovorov v New Yorku. Kim Jong-čchol podľa slov Pompea odcestuje v piatok do Washingtonu, aby tam odovzdal osobný list severokórejského vodcu Kim Čong-una adresovaný americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, informovala agentúra Reuters.

Rozhovory Pompea s delegáciou KĽDR o záchrane summitu „priniesli pokrok“

Obaja politici podľa šéfa americkej diplomacie dosiahli „skutočný pokrok“, aby mohli byť vytvorené podmienky nutné na úspešný summit prezidenta Trumpa s vodcom Kim Čong-unom. Dodal, že obe krajiny čelia kľúčovému momentu vo vzájomných vzťahoch.

Upozornil však, že ešte nevie, či sa vrcholné stretnutie bude konať 12. júna, ako bolo pôvodné naplánované.
Pompeo sa stretol s bývalým šéfom severokórejskej rozviedky Kim Jong-čcholom, ktorý patrí k najbližším poradcom Kim Čong-una. Je to najvyššie postavený predstaviteľ Severnej Kórey, ktorý prišiel na návštevu USA po 18 rokoch.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia