Jednou vetou

Pompeo rokoval s Netanjahuom najmä o Iráne

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo

Foto: TASR/AP

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo a izraelský premiér Benjamin Netanjahu sa v stredu zaviazali, že budú spoločne čeliť "agresii" Iránu. Informovala o tom agentúra AFP.

K stretnutiu šéfa americkej diplomacie a predsedu izraelskej vlády v Jeruzaleme došlo krátko pred izraelskými parlamentnými voľbami, ktoré sú naplánované na 9. apríla.

Podľa Netanjahua nátlak, ktorý americký prezident Donald Trump vyvíja na Irán, už začína prinášať výsledky, čím narážal na Trumpovo rozhodnutie o odstúpení Spojených štátov od jadrovej zmluvy, ktorú v roku 2015 uzavrelo s Iránom šesť svetových mocností, a s ním spojené obnovenie sankcií uvalených na Teherán.

 „Musíme ho (nátlak) ešte zvýšiť, musíme ho rozšíriť. Spojené štáty a Izrael pokračujú v úzkej spolupráci na zastavení agresie Iránu v oblasti (Blízkeho východu) a inde vo svete, povedal izraelský premiér na tlačovej konferencii pred začiatkom rozhovorov s americkým ministrom zahraničných vecí.

Vláda v Nikarague sľúbila prepustiť zadržiavaných demonštrantov

Pompeo okrem iného spomenul aj konferenciu o Blízkom východe, ktorá sa vo februári za účasti predstaviteľov niektorých arabských krajín a Izraela konala vo Varšave. Jednou z tém konferencie bolo podľa Pompea aj „zastavenie regionálneho vyčíňania Iránu“. Šéf americkej diplomacie tiež nezabudol spomenúť opakované výzvy islamskej republiky na zničenie Izraela a trvalý záväzok Spojených štátov podporovať židovský štát v jeho práve na obranu.

Netanjahu zopakoval, že Izrael bude pokračovať v úsilí zabrániť Iránu uchytiť sa vojensky v susednej Sýrii, kde Teherán podporuje režim prezidenta Bašára Asada. „Naša sloboda konania nepozná hraníc, pričom oceňujeme, že Spojené štáty naše kroky vždy podporujú,“ povedal izraelský premiér.

Pompeo, ktorý pred Izraelom navštívil Kuvajt, najbližšie zavíta do Libanonu, kde bude s miestnymi predstaviteľmi okrem iného hovoriť najmä o Iránom podporovanom militantnom hnutí Hizballáh a jeho úlohe v Sýrskom konflikte.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi