Jednou vetou

Pompeo sa stretne so severokórejským ministrom vo štvrtok v New Yorku

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo

Foto: TASR/AP

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo sa vo štvrtok 8. novembra stretne v New Yorku so šéfom severokórejskej diplomacie Kim Jong-čcholom a budú pokračovať v diskusiách o denuklearizácii Severnej Kórey (KĽDR). V pondelok o tom informovalo americké ministerstvo, ktoré v správe citovala tlačová agentúra Jonhap.

Tusk varoval Poliakov pred rizikom odchodu Varšavy z EÚ

Pompeo bude s Kim Jong-čcholom, blízkym poradcom severokórejského vodcu Kim Čong-una, rokovať o spôsoboch, ako pokročiť v uplatňovaní dohody o odstránení jadrových zbraní, ktorú dosiahli na historickom summite v júni v Singapure americký prezident Donald Trump a vodca KĽDR, dodalo ministerstvo vo vyhlásení.

„Minister Pompeo odcestuje do New Yorku s osobitným vyslancom USA pre Severnú Kóreu Stephenom Biegunom a 8. novembra sa tam stretnú s podpredsedom Ústredného výboru Kórejskej strany práce Kim Jong-čcholom,“ spresnilo ministerstvo vo vyhlásení.

Ich najnovšie stretnutie prichádza v čase, keď obe strany vedú spory okolo realizácie prísľubov z historického júnového summitu, na ktorom sa Trump a Kim Čong-un zaviazali, že sa budú snažiť o dosiahnutie denuklearizácie Kórejského polostrova.

Jánovi Kuciakovi udelili in memoriam cenu Zlatá Viktória-sloboda tlače

Severokórejské ministerstvo zahraničných vecí minulý týždeň varovalo, že Pchjongjang bude „vážne“ uvažovať o obnovení jadrového zbrojeného programu, ak Spojené štáty nezrušia sankcie voči Kórejskej ľudovodemokratickej republike (KĽDR).

Pompeo však zareagoval, že zmiernenie ekonomických sankcií voči Pchjongjangu nepríde, pokiaľ „nedosiahneme svoj konečný cieľ“.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia