Jednou vetou

Pompeo: USA chcú posilniť vzťahy so Slovenskom v obrane aj obchode

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo

foto: TASR/AP

Na Slovensku je obrovský ekonomický potenciál, ktorý by chceli Spojené štáty americké využiť. Po rokovaní so slovenským ministrom zahraničných vecí Miroslavom Lajčákom (nominant Smeru-SD) to vyhlásil šéf americkej diplomacie Mike Pompeo. Naznačil tiež ďalší rozvoj vzťahov v oblasti obrany.

„Slovensko a USA v súčasnosti vyjednávajú dohodu o spolupráci v oblasti obrany, ktorá by využila plány európskej obrannej iniciatívy na zlepšenie infraštruktúry Slovenska aj na posilnenie vojenských vzťahov medzi našimi národmi,“ informoval Pompeo.

Lajčák na stretnutí s Pompeom apeloval na zachovanie transatlantickej väzby

Americký minister tiež ocenil záväzok Slovenska zvýšiť výdavky na obranu a nákup vojenskej techniky z USA. „Tieto kroky znižujú závislosť Slovenska od starej sovietskej techniky a otvárajú dvere ďalšej obrannej spolupráci s USA,“ poznamenal.

Pompeo je presvedčený, že Slovensko a USA majú v oblasti obrany spoločné priority. „Historická skúsenosť Slovenska so sovietskou dominanciou, poloha v strednej Európe a demokracia umožňujú vašej krajine špeciálne porozumieť agresívnej úlohe, ktorú Rusko v tomto regióne zohráva,“ konštatoval.

Lajčák: Gruzínsko chce riešiť konflikt na svojom území cez konkrétne opatrenia

Pompeovu utorkovú návštevu Slovenska označil Lajčák za úspešnú. Zdôraznil, že aj keď ide o prvú návštevu ministra zahraničných vecí USA po 20 rokoch, dialóg medzi Slovenskom a USA je veľmi kvalitný a realizuje sa inými cestami. „USA sú hrdé, že mohli byť súčasťou úspechu tejto krajiny cez podporu politickej transformácie, ekonomického rozvoja, otvorenia trhu a, samozrejme, spolupráce v oblasti obrany v NATO,“ uzavrel Pompeo.

Môže vás zaujímať

Loď Crew Dragon sa úspešne vrátila na Zem