Jednou vetou

Pondelkový kolaps dvoch budov v Marseille má už najmenej tri obete

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Počet obetí kolapsu dvoch budov, ku ktorému došlo v pondelok predpoludním v centre juhofrancúzskeho mesta Marseille, sa v utorok popoludní zvýšil na tri. Obeťami, ktorých mŕtve telá vytiahli záchranári spod trosiek domov, sú doteraz dvaja muži a jedna žena.

Stále je však na zozname nezvestných niekoľko osôb, úvahy sa v tejto súvislosti pohybujú v rozmedzí od piatich až do ôsmich ľudí. Podľa informácií talianskeho ministerstva zahraničných vecí je medzi nezvestnými aj občianka tejto krajiny.

Informovali o tom spravodajská televízia BFM TV a tlačová agentúra AFP. Francúzsky minister vnútra Christophe Castaner prisľúbil v Marseille objasnenie príčin nešťastia. Podľa jeho slov nemožno vylúčiť, že súvisia s intenzívnymi zrážkami ostatných dní.

V Budapešti demonštrovali proti zdaneniu mimomzdových prostriedkov

Politika juhofrancúzskeho prístavného mesta v oblasti bytovej výstavby však medzičasom čelí ostrej kritike. Nadácie abbého Pierra, ktorá sa angažuje za lepšie bývanie občanov, kritizovala nečinnosť v tejto sfére, ktorá trvá údajne po desaťročia. Zodpovednosť mesta za incident zdôrazňoval aj hovorca istého občianskeho spolku tvrdiac, že zlý stav oboch objektov bol dlhodobo známy. Aj jeden z popredných ľavicových politikov krajiny Jean-Luc Mélenchon sa nechal počuť, že ide o domy chudobných, ktoré kolabujú a že to nie je náhoda.

Jedna z budov bola síce neobývaná, do druhej sa obyvatelia mohli vrátiť po rekonštrukčných prácach po predchádzajúcej evakuácii pre hrozbu prepadnutia sa podlahy v jednom z bytov na prvom poschodí. Vyšetrovanie prípadu pre podozrenie z trestného činu neúmyselného zabitia a spôsobenia zranení, ktoré prevzala miestna prokuratúra, pokračuje.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia