Jednou vetou

Ponorku, ktorú našli po roku, poškodil elektrický skrat

Na snímke zľava argentínsky minister obrany Oscar Aguad a veliteľ argentínskeho vojenského námorníctva Jose Luis Villan počas tlačovej kongerencie v Buenos Aires 17. novembra 2018.

foto: TASR/AP

Haváriu argentínskej ponorky, ktorej vrak objavili takmer rok po jej zmiznutí v južnej časti Atlantického oceánu, spôsobila zrejme voda, ktorá prenikla do plavidla, v dôsledku čoho nastal elektrický skrat. Uviedla to v sobotu agentúra AFP.

Ponorku argentínskeho vojenského námorníctva, ktorá zmizla takmer presne pred rokom v južnej časti Atlantického oceánu, našli potopenú vo veľkej hĺbke pri polostrove Valdés v Patagónii. Tlačová agentúra AP to uviedla v sobotu nadránom s odvolaním sa na vyhlásenie námorníctva.

Organizácia Zmluvy o všeobecnom zákaze jadrových skúšok so sídlom vo Viedni informovala, že niekoľko hodín pred posledným kontaktom s posádkou ponorky zaznamenala na palube hrmot. Podľa argentínskeho námorníctva mohlo ísť o vnútornú explóziu.

K vesmírnej stanici ISS odštartovala ďalšia kozmická loď so zásobami

Do plavidla sa dostala morská voda cez dýchaciu trubicu, ktorú ponorka používa, keď sa nachádza blízko pri hladine.

Voda spôsobila skrat batérií na prove a ponorka sa pohybovala len pomocou batérií umiestnených v zadnej časti.

Posádka túto implóziu údajne nahlásila. Velenie jej prikázalo vrátiť sa na základňu. Kontakt s plavidlom sa však stratil.

Dieselelektrická ponorka nemeckej výroby triedy TR-1700 bola v službách argentínskeho námorníctva od roku 1985. Od roku 2007 sa podrobovala generálnej revízii, ktorá bola z dôvodu rozpočtových škrtov ukončená až v roku 2014.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia