Jednou vetou

Popredný činiteľ sa niekoľko dní po správe o čistkách znova objavil

Vodca KĽDR Kim Čong-un (druhý rad štvrtý zľava) a vysokopostavený severokórejský predstaviteľ Kim Jong-čchol (v krúžku) sa ukázali spoločne na hudobnom vystúpení manželiek armádnych dôstojníkov 2. júna 2019 v Pchjongjangu

foto: TASR/Jonhap

Vysokopostaveného severokórejského predstaviteľa, ktorý sa údajne stal terčom čistiek po neúspešnom summite s USA, ukázali štátne médiá v pondelok na koncerte spoločne s vodcom krajiny Kim Čong-unom. Informovali o tom agentúry AP a AFP.

Severokórejské publikácie v pondelok priniesli fotografiu, na ktorej Kim Jong-čchol sedí neďaleko tlieskajúceho Kim Čong-una a ďalších činiteľov na hudobnom vystúpení manželiek armádnych dôstojníkov. Podľa oficiálne tlačovej agentúry KCNA sa koncert konal v nedeľu večer.

Trump má stále „dôveru“ vo vodcu KĽDR Kima

Kim Jong-čchol bol hlavným vyjednávačom Severnej Kórey a náprotivkom ministra zahraničných vecí USA Mikea Pompea, odkedy Pchjongjang vlani vstúpil do rokovaní o jadrovom programe so Spojenými štátmi. Okrem iného dvakrát cestoval do Washingtonu na stretnutia s prezidentom USA Donaldom Trumpom pred jeho dvoma summitmi s Kim Čong-unom.

Juhokórejské noviny Čoson ilbo minulý týždeň s odvolaním sa na nemenovaný zdroj priniesli správu, podľa ktorej Kim Jong-čchola odsúdili na nútené práce po neúspechu druhého summitu, ktorý sa konal vo februári vo Vietname.

Bolton: Severná Kórea porušila raketovými skúškami rezolúcie OSN

Denník tiež napísal, že osobitný vyslanec v USA Kim Hjok-čchol, ktorý sa zúčastňoval na prípravných rozhovoroch s Američanmi na pracovnej úrovni, bol spolu s ďalšími štyrmi predstaviteľmi ministerstva zahraničných vecí popravený za „zradu najvyššieho vodcu“, keďže si ho údajne získali na svoju stranu Spojené štáty.

AFP zdôraznila, že niektoré z juhokórejských správ o čistkách a popravách v KĽDR sa neskôr ukázali ako nepresné. AP poukazuje na to, že Pchjongjang prísne kontroluje informácie o vládnucej elite krajiny. Juhokórejská tajná služba uviedla, že správu Čoson ilbo nemôže potvrdiť, pričom vláda v Soule sa k nej odmietla vyjadriť.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia