Popri konzuláte v Istanbule kráčal dvojník Chášukdžího, informuje CNN

Jamal Chášukdží

foto: TASR/AP

Zábery z bezpečnostných kamier, ktoré po zabití saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího na konzuláte kráľovstva v Turecku najnovšie unikli do médií, údajne zachytávajú muža kráčajúceho okolo istanbulského konzulátu v novinárovom oblečení.

Americká spravodajská televízia CNN odvysielala v pondelok tieto zábery s odvolaním sa na tureckého predstaviteľa, ktorý označil kráčajúceho muža za „dvojníka“ Chášukdžího a za príslušníka 15-členného saudskoarabského tímu vyslaného do Istanbulu so zámerom odstrániť novinára.

Chášukdžího snúbenica dostala v Turecku policajnú ochranu

Televízia CNN tiež uviedla, že muž vyšiel zo saudskoarabského konzulátu v Istanbule zadným východom spolu s komplicom, potom si vzal taxík do slávnej historickej istanbulskej Mešity sultána Ahmeda nazývanej aj Modrá mešita, kde vstúpil do verejných toaliet, opäť sa prezliekol a odišiel.

Turecká štátna televízna a rozhlasová stanica TRT neskôr tiež informovala, že muža, ktorý vošiel do budovy konzulátu, videli z budovy odchádzať v Chášukdžího oblečení.

Erdogan a Trump v telefonáte diskutovali o vražde novinára Chášukdžího

O novinárovi spolu diskutovali aj francúzsky prezident Emmanuel Macron a jeho americký kolega Donald Trump. Oboch znepokojujú okolnosti, ktoré viedli k smrti Chášukdžího. Vo vyhlásení o tom v pondelok informoval francúzsky prezidentský úrad. Elyzejský palác označil smrť novinára za „tragédiu“ a uviedol, že obaja prezidenti spolu telefonovali v nedeľu. Ďalšie podrobnosti neposkytol.

Saudskoarabské úrady v sobotu 20. októbra priznali, že Chášukdží bol zabitý 2. októbra na konzuláte v Istanbule pri bitke, ktorá vypukla po hádke. Okolnosti smrti sú však stále nevyjasnené. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan už skôr oznámil, že podrobnosti o zabití Chášukdžího odhalí v utorok v prejave v parlamente.

Môže vás zaujímať

Trump sa cíti plný síl a verí, že v prezidentských voľbách porazí Bidena