Jednou vetou

Popularita Macrona klesla na 25 percent, ukázal prieskum

Francúzsky prezident Emmanuel Macron

foto: TASR/AP

Popularita francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona dosahuje po ďalšom poklese už len 25 percent. Vyplýva to z výsledkov prieskumu, ktoré prinieslo najnovšie vydanie nedeľňajších novín Journal du Dimanche.

Správa prišla deň po celonárodnom proteste proti vysokým cenám pohonných látok, ktorý podľa analytikov symbolizoval rozsiahlu nespokojnosť so 40-ročnou hlavou štátu, napísala agentúra AFP.

Výsledky prieskumu inštitútu Ifop ukázali celkový pokles podpory Macrona o štyri percentuálne body oproti minulému mesiacu. Len štyri percentá respondentov odpovedali, že sú s prácou prezidenta „veľmi spokojné“. Možnosť „prevažne spokojný“ si zvolilo 21 percent opýtaných.

Po spomienke na študentské povstanie v Grécku došlo k zrážkam s políciou

„Prevažne nespokojných“ je 34 percent respondentov a 39 percent je „veľmi nespokojných“.Prieskum uskutočnili 9.-17. novembra na vzorke 1957 ľudí.

Výsledky sú podľa AFP v súlade s dlhodobým trendom, keď sa francúzski voliči obracajú proti svojim prezidentom krátko po ich zvolení – čo sa stalo už aj Macronovým predchodcom Francoisovi Hollandovi a Nicolasovi Sarkozymu.

Macronova súčasná popularita je stále vyššia než 20-percentná podpora, ktorú mal v rovnakom čase svojho pôsobenia v úrade Hollande. U Sarkozyho išlo o 44 percent.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia