Jednou vetou

Poradca poľského prezidenta vyzval na vystupňovanie sankcií voči Rusku

Poľský prezident Andrzej Duda, archívne

Foto: TASR/AP

Poradca poľského prezidenta Andrzeja Dudu uviedol v pondelok, že voči Rusku by sa mali vystupňovať sankcie po tom, ako zajalo tri lode ukrajinských námorných síl.

Krzysztof Szczerski podľa agentúry AP uviedol, že nedávne akcie Ruska voči ukrajinským plavidlám v Čiernom mori sú „otvoreným porušením“ medzinárodného práva a „ďalším pokusom destabilizovať región“. Dodal, že Poľsko vidí potrebu „diskutovať medzi spojencami o vystupňovaní sankcií voči Rusku“.

Porošenko podpísal výnos o stannom práve

Podľa Szczerského prezident Duda telefonoval s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom o napätej situácii v Čiernom mori.

Mnohé štáty sveta vyjadrili v pondelok veľké znepokojenie a vyzvali na deeskaláciu v súvislosti s nedeľným incidentom v Azovskom mori, kde ruské hliadkovacie lode s použitím streľby zadržali tri ukrajinské lode a ich posádky.

Zvyšovanie napätia v Azovskom mori považuje Kiska za neakceptovateľné

Moskva a Kyjev sa navzájom obviňujú zo zodpovednosti za tento incident, ktorý zhodne označujú za provokáciu druhej strany.

Agentúra AP pripomína, že na Moskvu boli uvalené medzinárodné sankcie po tom, ako v roku 2014 anektovalo od Ukrajiny Krym.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia