Jednou vetou

Porošenko chce od Trumpa, aby osobne odovzdal Putinovi jeho odkaz

Petro Porošenko

foto: TASR/AP

Hlava štátu Ukrajiny Petro Porošenko žiada od šéfa Bieleho domu Donalda Trumpa, aby na nadchádzajúcom summite skupiny G20 v Argentíne osobne odovzdal ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi nasledovný odkaz: "Pán Putin, prosím, odíďte z Ukrajiny." Porošenko to uviedol v utorok v rozhovore pre televíznu stanicu NBC News.

Ukrajinský prezident taktiež vyhlásil, že jeho armáda je pripravená brániť svoju krajinu. Spolieha sa však na Spojené štáty, že si splnia svoje záväzky na podporu Ukrajiny.

„Spolieham sa na Spojené štáty… Spolieham sa na americký národ,“ povedal Porošenko.

Na priamu otázku, či sa môže spoľahnúť na Trumpa, Porošenko odpovedal diplomaticky: „Toto je medzinárodný záväzok Spojených štátov.“

Trump sa na summite G20 stretne s lídrami Argentíny, Ruska, Číny, Nemecka

Ukrajinský prezident zároveň Rusko varoval, že ak vypukne vojna, jeho krajina sa nevzdá.

„Budeme bojovať za našu slobodu, budeme bojovať za našu demokraciu, budeme bojovať za našu zem… Rusi zaplatia obrovskú cenu, ak nás napadnú,“ zdôraznil Porošenko.

Summit G20 sa uskutoční v Argentíne 30. novembra a 1. decembra.

Napätie medzi Ruskom a Ukrajinou sa vystupňovalo, keď Rusko v nedeľu v oblasti Kerčského prielivu zajalo spoločne s posádkou tri lode ukrajinských námorných síl. Tento incident vyvolal obavy z prepuknutia otvoreného vojenského konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou.

Trump nie je nadšený z obnovenia napätia medzi Ukrajinou a Ruskom

Ukrajinský parlament odhlasoval v pondelok večer zavedenie stanného práva v krajine. Porošenko v utorok večer vyhlásil, že stanné právo v desiatich oblastiach Ukrajiny platí už od pondelka a potrvá do 26. decembra. Podľa pôvodného vyhlásenia Porošenka malo stanné právo začať platiť až v stredu ráno.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia