Jednou vetou

Porošenko: Na hraniciach s Ukrajinou sa hromadia ruské tanky

Petro Porošenko

foto: TASR/AP

Ukrajinský prezident Petro Porošenko vyhlásil, že má dôkazy o zhromažďovaní ruských tankov na hraniciach so svojou krajinou. Informovala o tom v piatok televízna stanica Sky News, ktorej ukázal letecké zábery. Na nich sa podľa neho tanky zoraďujú pozdĺž hranice, v blízkosti ruského skladu munície.

„Toto je tanková základňa len 18 kilometrov od našej hranice,“ uviedol Porošenko s tým, že tanky sa tam hromadia už od septembra. Podľa neho sú na mieste aj raketové odpaľovacie systémy a Ukrajina by mala byť pripravená sa brániť. „Ak celý svet nemá dôvod dôverovať (ruskému prezidentovi) Putinovi, Ukrajina rozhodne nemá dôvod ísť s ním,“ dodal.

Porošenko vyzval NATO vyslať ku Krymu lode. Kremeľ to označil za provokáciu

Rozhovor tiež využil na to, aby požiadal západných lídrov o pomoc. Uviedol, že pre Putina neplatia žiadne medze a „to je silný dôvod, prečo by sme mali držať spolu, celý civilizovaný svet“. „Nielen lídri, s ktorými (máme) veľmi spoľahlivé partnerstvo, ale ľud Británie, Európy, USA, Kanady, Austrálie, Japonska, celého civilizovaného sveta bude spolu a to je veľmi dôležité pre globálnu spoločnosť,“ konštatoval.

Jeho vyjadrenia prišli v čase stupňujúceho napätia medzi týmito dvoma bývalými sovietskymi republikami. Rusko zajalo v Kerčskom prielive tri lode ukrajinského námorníctva a ich posádky po tom, ako ich obvinil z prieniku na jeho územie. Moskva odoláva výzvam na prepustenie Ukrajincov a Putin trvá na tom, že ruské sily mali právo lode skonfiškovať.

Zadržiavaných ukrajinských námorníkov prevážajú z Krymu do Moskvy

Porošenko sa o zajatých námorníkoch vyjadril ako o „vojnových zajatcoch“ a vyzval Putina, aby ich prepustil. Medzinárodné spoločenstvo by malo takéto výzvy podporiť.

Ukrajina odmieta obvinenie, že lode vnikli do ruských vôd, a uviedla, že dva jej prístavy v Azovskom mori sú účinne blokované. Porošenko povedal, že Rusko „dusí“ Ukrajinu pretrvávajúcimi reštrikciami. „Chcú zasiahnuť Ukrajinu, pretože cez Azovské more a naše morské prístavy vyvážame približne 40 percent našej priemyselnej výroby,“ povedal.

Moskva popiera, že by bránila akejkoľvek preprave, dodáva Sky News.

Môže vás zaujímať

Premiér Babiš uviedol do úradu nového ministra zdravotníctva