Jednou vetou

Porošenko na pôde OSN kritizoval Rusko

Petro Porošenko

foto: TASR/AP

Ukrajinský prezident Petro Porošenko počas svojho prejavu na 73. zasadnutí Valného zhromaždenia OSN skritizoval Rusko a medzinárodné spoločenstvo vyzval, aby sa o situáciu na Ukrajine "začalo zaujímať". Informovala o tom z noci na štvrtok agentúra AP.

Porošenko väčšinu svojho vystúpenia v New Yorku venoval tomuto vplyvnému susedovi svojej krajiny, ktorý v roku 2014 anektoval Krymský polostrov a na východe Ukrajiny podporuje separatistov bojujúcich s ukrajinskými jednotkami. V rámci spomínaného konfliktu prišlo o život už viac ako 10.000 ľudí.

Kiska hovoril v OSN o potrebe spolupráce aj dodržiavaní pravidiel

Podľa agentúry Ukrinform zdôraznil, že Moskva neustále znásobuje túto ľudskú tragédiu, ktorá v poslednej dobe dosiahla nový rozmer: ekologický. „(Rusko) znehodnocuje ukrajinskú pôdu a spôsobuje ekologickú katastrofu nielen na okupovanom Kryme, ale rovnako aj na Donbase,“ povedal.

Porošenko dodal, že nič nezastaví to, čo nazval ruskou „agresívnou expanzívnou politikou“, kým národy sveta sa voči tomu nepostavia.

Lajčák rokoval s predstaviteľmi OBSE o Ukrajine, chce znížiť napätie v krajine

Bezpečnostná rada OSN o situácii na Ukrajine už diskutovala, ale Rusko má právo veta, čo znamená, že môže zablokovať akékoľvek možné opatrenia voči sebe.

Rusko zatiaľ tento týždeň na pôde OSN nevystúpilo. Moskva priame zapojenie sa do ukrajinského konfliktu popiera a Ukrajinu a jej západných podporovateľov obviňuje z podnecovania násilia.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia