Jednou vetou

Porošenko nemá v pláne predlžovať stanné právo, ak nedôjde k ruskej invázii

Petro Porošenko

foto: TASR/AP

Ukrajinský prezident Petro Porošenko v nedeľu vyhlásil, že ak nedôjde k rozsiahlej invázii ruských jednotiek, stanné právo vyhlásené na časti územia Ukrajiny sa predlžovať nebude.

Stanné právo bolo vyhlásené po incidente ruských a ukrajinských lodí, ku ktorému došlo 25. novembra v Kerčskom prielive. Zajatia troch ukrajinských lodí aj s posádkami viedlo k vystupňovaniu napätia medzi Ruskom a Ukrajinou.

Mayová a Blair sa hádajú ohľadom brexitu

Stanné právo začalo platiť od 14.00 h miestneho času 26. novembra a potrvá do 14.00 h miestneho času 26. decembra.

Platí v desiatich regiónoch hraničiacich s Ruskom a Podnesterskom a týka sa aj vnútorných vôd pri pobreží Azovského mora a Kerčského prielivu.

Porošenko na tlačovej konferencii v nedeľu v Kyjeve vyhlásil, že ak nedôjde k rozsiahlej invázii ruských jednotiek, stanné právo sa predlžovať nebude a „začne sa príprava na prezidentské voľby“.

Tie sa v krajine uskutočnia 31. marca 2019. Predvolebná kampaň na Ukrajine by sa mala začať 31. decembra.

Gubernátorom Prímorského kraja sa stal nezávislý kandidát s podporou vlády

Na margo svojej kandidatúry v prezidentských voľbách Porošenko uviedol, že teraz „nie je pripravený oficiálne potvrdiť svoj úmysel kandidovať“.

Agentúra UNIAN dodala, že ústredná volebná komisia na Ukrajine začne potenciálnych kandidátov registrovať 31. decembra, keď sa začne aj predvolebná kampaň. Konečný zoznam kandidátov na úrad hlavy štátu bude zverejnený 9. februára 2019.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia