Jednou vetou

Porošenko: Od začiatku ruskej agresie zahynulo 2914 ukrajinských vojakov

Petro Porošenko

foto: TASR/AP

Od začiatku ruskej agresie na Ukrajine zahynulo 2914 ukrajinských vojakov, bilancoval v pondelok ukrajinský prezident Petro Porošenko.

„Celkovo 2914 vojakov a dôstojníkov položilo svoje životy pri ochrane rodnej zeme,“ povedal Porošenko na schôdzke s profesormi a študentmi univerzity v meste Dnipro.

Ukrajinci by mali vždy pamätať na túto „cenu“, ktorú vojaci zaplatili za nezávislosť Ukrajiny, dodal Porošenko, ktorého citovala agentúra Ukrinform.

Lajčák v Londýne predstavil priority slovenského predsedníctva v OBSE

Ozbrojený konflikt na Ukrajine vypukol pred štyrmi rokmi. V novembri 2013 sa začala na Ukrajine vlna demonštrácií po tom, čo sa promoskovský prezident Viktor Janukovyč stiahol z rokovaní o podpise asociačnej dohody s EÚ. Prozápadná revolúcia napokon viedla vo februári 2014 k jeho zosadeniu.

Ruskí vojaci následne začali obsadzovať Krym a jeho obyvatelia sa o čosi neskôr vyslovili za pripojenie k Rusku v referende, ktoré Kyjev a Západ neuznali.

Proruskí separatisti následne vyhlásili samozvané republiky v Doneckej a Luhanskej oblasti. V prebiehajúcom konflikte medzi separatistami a vládnymi silami zahynulo už vyše 10.000 ľudí.

Petříček: V OSN bude Česko hlasovať proti globálnemu paktu o migrácii

Ukrajina a jej západní spojenci obviňujú Rusko z podnecovania povstania separatistov a dodávania zbraní a vojakov do regiónu. Rusko napriek značným dôkazom popiera svoju účasť v konflikte, poznamenala agentúra AFP.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia