Jednou vetou

Porošenko oznámil svoju kandidatúru v prezidentských voľbách

Petro Porošenko

foto: TASR/AP

Ukrajinský prezident Petro Porošenko oznámil kandidatúru v tohtoročných prezidentských voľbách. Informovala o tom v utorok tlačová agentúra AFP.

„Tento pocit hlbokej zodpovednosti voči mojej krajine… ma podnietil k rozhodnutiu znova sa uchádzať o úrad prezidenta Ukrajiny,“ povedal Porošenko v Kyjeve.

Ukrajinská ústredná volebná komisia do pondelkového večera zaregistrovala 22 kandidátov v prezidentských voľbách. Registrácia ďalších bude možná do 8. februára.

Stoltenberg vyzval Rusko, aby prepustilo zajatých ukrajinských námorníkov

Kampaň pred prezidentskými voľbami na Ukrajine sa začala 31. decembra 2018. Samotné voľby sú naplánované na 31. marca. Ak žiadny z kandidátov nezíska podporu viac ako polovice zúčastnených voličov, bude sa konať druhé kolo volieb. Uskutoční sa 21. apríla.

V prieskumoch verejnej mienky vedie zatiaľ bývalá ukrajinská premiérka Julija Tymošenková, ktorú by volilo 20,2 percenta voličov. Na druhom mieste sa umiestňuje moderátor a zabávač Volodymyr Zelenskyj. Tretie miesto obsadil zakladateľ opozičnej platformy Za život Jurij Bojko a štvrtý skončil súčasný prezident Petro Porošenko. Prvú „päťku“ uzatvára predseda strany Občianska iniciatíva Anatolij Hrycenko.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia