Jednou vetou

Porošenko oznámil ukončenie stanného práva

Petro Porošenko

foto: TASR/AP

Ukrajinský prezident Petro Porošenko oznámil v stredu ukončenie stanného práva, vyhláseného v pohraničných oblastiach krajiny pred mesiacom po incidente ruských a ukrajinských lodí v Kerčskom prielive. Informovala o tom agentúra AFP.

„Dnes, práve teraz o 14.00 h (13.00 h SEČ), sa stanné právo končí. To je moje zásadné rozhodnutie,“ povedal Porošenko podľa agentúry v živom vysielaní zo zasadnutia vojenského kabinetu v Kyjeve.

Kráľovná vo vianočnom posolstve zdôraznila potrebu vzájomného rešpektu

Prezident odôvodnil rozhodnutie nepredĺžiť stanné právo bezpečnostnou situáciou na Ukrajine. „Zdôrazňujem, že stanné právo nijako neovplyvnilo bežný život civilného obyvateľstva,“ citovala ho agentúra DPA.

Stanné právo začalo platiť 26. novembra v desiatich regiónoch hraničiacich s Ruskom a Podnesterskom a týkalo sa aj vnútorných vôd pri pobreží Azovského mora a Kerčského prielivu.

Vyhlásili ho po incidente ruských a ukrajinských lodí, ku ktorému došlo 25. novembra v Kerčskom prielive. Vtedajšie zajatie troch ukrajinských lodí aj s posádkami viedlo k vystupňovaniu napätia medzi Ruskom a Ukrajinou.

Moskva plánuje znížiť počet fajčiarov v krajine zavedením vyšších daní z tabaku

Ukrajinský prezident ešte v polovici decembra vyhlásil, že ak nedôjde k rozsiahlej invázii ruských jednotiek, stanné právo sa po 26. decembri nebude predlžovať.

Kritici Porošenka obvinili, že chce týmto opatrením, ktoré chcel pôvodne vyhlásiť na 60 dní, zlepšiť svoju politickú pozíciu v kampani pred prezidentskými voľbami. Porošenko na Twitteri napísal, že voľby prezidenta sa budú konať podľa plánu 31. marca 2019.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia