Jednou vetou

Porošenko podpísal zákon o stannom práve v desiatich regiónoch Ukrajiny

Petro Porošenko

foto: TASR/AP

Ukrajinský prezident Petro Porošenko podpísal zákon o potvrdení výnosu "o vyhlásení stanného práva na Ukrajine". Na svojej stránke na sociálnej sieti Facebook to v stredu podľa agentúry Interfax napísal Porošenkov hovorca Sviatoslav Ceholko.

Podnetom na vyhlásenie stanného práva vo vybraných regiónoch Ukrajiny bol nedeľný incident v Kerčskom prielive, pri ktorom ruská pobrežná stráž zadržala ukrajinské vojenské lode a následne aj ich posádky.

Pred Porošenkom zákon o potvrdení výnosu o vyhlásení stanného práva podpísal predseda ukrajinského parlamentu Andrij Parubij, ktorý ho následne poslal na podpis hlave štátu.

Lajčák: Z parlamentu nemám pocit racionality

Porošenkom predložený návrh na vyhlásenie stanného práva schválil ukrajinský parlament v pondelok 26. novembra. Stanné právo bude trvať 30 dní, počínajúc 14.00 h miestneho času 26. novembra, a to v desiatich regiónoch hraničiacich s Ruskom a Podnesterskom.

Platiť má do 14.00 h miestneho času 26. decembra. Ukrajinské vedenie spresnilo, že stanné právo môže byť v priebehu týchto 30 dní kedykoľvek zrušené, ak to bezpečnostná alebo vojenská situácia umožní.
Stanné právo sa týka Vinnyckej, Luhanskej, Mykolajivskej, Odeskej, Sumskej, Charkivskej, Černihivskej, Doneckej, Zaporižskej a Chersonskej oblasti, ako aj vnútorných vôd pri pobreží Azovského mora a Kerčského prielivu.

Prezidentské voľby na Ukrajine budú 31. marca 2019

V súvislosti s incidentom v Kerčskom prielive súdy na Krymskom polostrove, ktorý Rusko anektovalo ako subjekt svojej federácie, vzniesli obvinenia z nelegálneho prekročenia hraníc voči väčšine zo zadržaných ukrajinských námorníkov a uvalili na nich väzbu. O osude posledných deviatich z celkovo 24 zadržaných rozhodnú súdy na Kryme v stredu.

Ukrajinské zdroje tvrdia, že ruskí vyšetrovatelia na Kryme prinútili ukrajinských námorníkov, aby počas výsluchov vypovedali falošne o okolnostiach námorného incidentu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia