Jednou vetou

Porošenko podpísal zákon o strategickom smerovaní k EÚ a NATO

Petro Porošenko

foto: TASR/AP

Ukrajinský prezident Petro Porošenko podpísal v utorok zákon o zmenách v ústave, ktoré sa týkajú strategického smerovania štátu s cieľom získania plného členstva v Európskej únii a NATO.

Porošenko podpísal dokument v parlamente v rámci piateho výročia začiatku „ozbrojenej agresie Ruska proti Ukrajine“, informovala agentúra Ukrinform.

Lajčák v Bruseli upozornil na neférový prístup Kyjeva voči ruským pozorovateľom

„Dnes sa nepozeráme späť k Rusku a nebudeme žiadať od (ruského prezidenta Vladimira) Putina povolenie, kam by sme mali smerovať. Kráčame vlastnou cestou a sami sa rozhodujeme o tom, ako zaistíme našu bezpečnosť, zvrchovanosť a územnú celistvosť,“ vyhlásil Porošenko.

Ukrajinský parlament schválil príslušné zmeny v ústave 7. februára. Na základe prijatého návrhu zákona má byť v preambule ústavy zakotvené nezvratné smerovanie Ukrajiny k európskej a euroatlantickej integrácii a tiež potvrdenie európskej identity ukrajinského národa.

Porošenko obvinil Rusko zo snáh o zničenie ukrajinskej štátnosti

Jeden z článkov priznáva parlamentu právomoci pri určovaní základného smerovania domácej i zahraničnej politiky. Najvyššia rada sa má spoločne s vládou podieľať na implementácii strategického kurzu smerujúceho k získaniu plného členstva Ukrajiny v EÚ a Severoatlantickej aliancii. Garantom udržovania tohto smerovania má byť prezident Ukrajiny.

Príslušný legislatívny návrh obsahujúci viacero návrhov na zmeny v texte ústavy predložil parlamentu prezident Petro Porošenko. Poslanci ho vlani v septembri dali na posúdenie Ústavnému súdu, ktorý ho odobril 22. novembra.
Proti rozširovaniu NATO smerom na východ vystupuje Rusko, ktoré tento proces vníma ako hrozbu pre svoju bezpečnosť.

Môže vás zaujímať

Nešťastie v Nórsku. Turistov zasypala lavína