Jednou vetou

Porošenko skrátil navrhovanú dobu stanného práva na 30 dní

Petro Porošenko

foto: TASR/AP

Ukrajinský prezident Petro Porošenko skrátil navrhovanú dobu trvania stanného práva v krajine zo 60 na 30 dní. Ide o zjavný ústupok jeho oponentom, konštatuje agentúra AP.

Skrátenie znamená, že ukrajinské úrady môžu vypísať prezidentské voľby koncom decembra, čím by ostalo dosť času na ich konanie koncom marca, ako sa očakávalo. Porošenko uviedol v televíziou prenášanom prejave, že sa rozhodol skrátiť navrhovanú dobu trvania stanného práva o polovicu.

Stretnutie Putina s Porošenkom zatiaľ nie je plánované

Pôvodný návrh Porošenka kritizovali jeho odporcovia ako pokus o zrušenie volieb v čase, keď má v prieskumoch nízku podporu obyvateľstva. Branno-bezpečnostný výbor ukrajinského parlamentu odporučil v pondelok poslancom, aby podporili vyhlásenie stanného práva na Ukrajine. Výnos o rozhodnutí Rady národnej bezpečnosti a obrany (SNBO) vyhlásiť na Ukrajine stanné právo podpísal Porošenko, pričom pôvodne malo platiť od 26. novembra do 25. januára 2019.

Po skrátení na 30 dní by malo stanné právo podľa Porošenka platiť od 28. novembra, uviedla agentúra Reuters. Ukrajinský prezident konštatoval, že jeho výnos neobsahuje obmedzenia práv občanov či zámer odkladať voľby.
V súlade s ukrajinským právnym poriadkom musí teraz parlament tento výnos schváliť a potvrdiť najneskôr do dvoch dní.

Francúzsko a Nemecko chcú byť sprostredkovateľmi v rusko-ukrajinskej kríze

Vyhlásenie stanného práva je reakciou na incident, ktorý sa v nedeľu odohral v Kerčskom prielive. Rusko tvrdí, že plavidlá ukrajinských námorných síl – Berďansk, Nikopol a Jany Kapu – v nedeľu narušili ruskú hranicu, nereagovali na výzvy sprevádzajúcich plavidiel pohraničnej služby FSB a Čiernomorskej flotily a dopustili sa nebezpečného manévrovania. Posádky i lode boli zadržané.

Porošenko v prejave uviedol, že Moskva začala útokom na ukrajinské vojenské plavidlá „novú fázu“ agresie. Dodal, že incident ukázal „arogantnú a otvorenú účasť regulárnych jednotiek ruských vojakov“ v konflikte s Ukrajinou, dodal podľa agentúry AFP.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia