Jednou vetou

Porošenko stiahol sporný návrh novely o občianstve

Petro Porošenko

foto: TASR/AP

Ukrajinský prezident Petro Porošenko stiahol v stredu návrh novely zákona o občianstve, ktorý predložil v apríli parlamentu a ostro ho kritizovalo maďarské ministerstvo zahraničných vecí. Uviedol to vo štvrtok spravodajský server privatbankar.hu.

V zmysle tohto návrhu by okrem iného zbavili ukrajinského občianstva tých, ktorí by sa zúčastnili na voľbách iného štátu, prípadne by pri vstupe na Ukrajinu použili zahraničný pas.

Krok v potlačaní práv národnostných menšín

Novela síce pôvodne mala riešiť obyvateľov Ruskom anektovaného ukrajinského polostrova Krym, avšak platila by rovnako aj na všetkých občanov krajiny, teda aj na Maďarov žijúcich v Zakarpatskej oblasti, píše server.

Prečítajte si tiež: Rusko je hlboko znepokojené rozhodnutím USA odstúpiť od dohody s Iránom

Koncom apríla šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó povedal, že Kyjev by schválením tohto návrhu novely zákona urobil ďalší krok v potláčaní práv národnostných menšín.

Zákon o vzdelávaní

Szijjártó sa podľa agentúry MTI v stredu znova obrátil listom na generálneho tajomníka Rady Európy Thorbjörna Jaglanda, ktorému pripomenul, že Ukrajina dosiaľ nepozastavila platnosť zákona o vzdelávaní, ktorý porušuje práva maďarskej menšiny na vzdelávanie v materskom jazyku.

Čítajte viac: Zatiaľ sa nepotvrdilo, že by mlieko v maďarských reťazcoch bolo otrávené

Maďarsko pre sporný školský zákon vetovalo zvolanie schôdzky výboru ministrov NATO-Ukrajina, ktorá sa mala konať 14. a 15. februára. Ukrajinský zákon o vzdelávaní, ktorý nadobudol platnosť vlani v októbri, vyvolal obavy a protesty v Maďarsku, Rumunsku, Rusku a Moldavsku. Spor je najmä o článok 7, v ktorom sa píše, že ukrajinský štát bude garantovať vzdelávanie od 5. triedy základnej školy len v ukrajinčine.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia