Jednou vetou

Porošenko: Ukrajina ukončí svoju účasť v Spoločenstve nezávislých štátov

Petro Porošenko

foto: TASR/AP

Ukrajina oficiálne ukončí svoju účasť v Spoločenstve nezávislých štátov (SNŠ) a ukončí aj pôsobenie svojich zastúpení pri tejto organizácii, ktoré sa nachádzajú v bieloruskom Minsku. S odvolaním sa na štvrtkové vyhlásenie ukrajinského prezidenta Petra Porošenka o tom informovala agentúra Ukrinform.

Ukrajinský prezident na bezpečnostnej konferencii v ukrajinskej metropole Kyjev navrhol, aby jeho úrad spoločne s vládou podal oficiálny návrh na ukončenie účasti vzhľadom na to, že SNŠ odmietlo odsúdiť ruskú agresiu.

Ukrajina bola pritom jedným zo zakladajúcich členov SNŠ, ale za plnohodnotného člena sa nepovažuje. Po tom, ako Rusko anektovalo ukrajinský Krym v roku 2014, ukrajinská vláda oznámila, že zahajuje procedúru ukončenia členstva v tejto organizácii. Aktivít SNŠ sa Kyjev za posledné štyri roky prakticky nezúčastňoval.

Prezident taktiež uviedol, že ruská agresia voči Ukrajine by mala viesť k okamžitému jednostrannému vypovedaniu niektorých článkov rusko-ukrajinskej zmluvy o priateľstve, spolupráci a partnerstve.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia