Jednou vetou

Porošenko upozornil na ovplyvňovanie kampane oligarchom Kolomojským

Petro Porošenko

foto: TASR/AP

Ukrajinský prezident Petro Porošenko je presvedčený, že televízny kanál 1+1 patriaci oligarchovi Ihorovi Kolomojskému je v posledných mesiacoch hlavným nástrojom pre šírenie lží. Uvádza sa to v Porošenkovom vyhlásení zverejnenom v piatok kanceláriou ukrajinského prezidenta.

 Porošenko v ňom píše, že jeho oponenti naňho „v posledných týždňoch vyliali rieky nehanebných lží“, pričom hlavným nástrojom pre ich šírenie v uplynulých mesiacoch sa stal televízny kanál 1+1.

Tento kanál „sa zmenil na poslušného vykonávateľa politických príkazov svojho majiteľa (Ihora Kolomojského). Aj keď utiekol do zahraničia, na volebnej politickej šachovnici má hneď niekoľko figúrok,“ uviedol Porošenko a spresnil, že ide o dvojicu jeho protikandidátov vo voľbách – zabávača Volodymyra Zelenského a expremiérku Juliju Tymošenkovú.

Porošenko sa domnieva, že motívom Kolomojského konania je „pomsta štátu“ za znárodnenie banky Privatbank, ktorá predtým patrila oligarchovi Kolomojskému. Toho súčasne Porošenko obvinil, že televízii 1+1 nariadil preberať falošné správy z ruských televíznych kanálov. Tvrdí, že v ukrajinskej televízii ich ani nijako neupravujú, len preložia do ukrajinčiny.

Porošenko deklaroval, že tento prístup „nemá nič spoločné s pravdou ani čestnou žurnalistikou“. Vyhlásil však, že jeho táto kampaň nezastaví. Kanál 1+1 počas predvolebnej kampane informoval svojich divákov o početných korupčných schémach, ktoré údajne zosnovali ľudia okolo prezidenta alebo do ktorých sa aj on sám zapojil.

Peskov: Uznanie volieb na Ukrajine Moskvou bude závisieť od ich priebehu

Kolomojskyj v rozhovore pre agentúru UNIAN vyhlásil, že roky Porošenkovho pôsobenia vo funkcii prezidenta boli sklamaním, pretože sa venoval len posilňovaniu svojej moci, „politikárčeniu a zavádzaniu“.

„Všetko, čo sa robilo, nebolo zamerané na zlepšenie života a výkonnosti krajiny, ale na to, aby si zaistil druhé funkčné obdobie,“ uviedol Kolomojskyj. Dodal, že Porošenko si „nemá čo zapísať medzi aktíva“ svojho pôsobenia v úrade, pretože „v krajine pokračuje rozvrat, ekonomické ukazovatele klesajú, obyvateľstvo odchádza do zahraničia“.

Vyhlásil tiež napríklad, že podľa jeho názoru incident v Kerčskom prielive z konca novembra roku 2018 bol provokáciou, ktorú Ukrajina špeciálne pripravila. „Rusi tam nič neurobili. My sme vytvorili provokatívnu situáciu a poslali 23 alebo 24 ľudí do zajatia,“ uviedol Kolomojskyj.

V tejto situácii by Kolomojskyj za prezidenta privítal kohokoľvek, len nie Porošenka. Podľa jeho názoru porážka vo voľbách sa v Porošenkovom vnímaní rovná smrti. „On sa nedokáže vzdať moci a koryta a v tichosti odísť,“ povedal veľkopodnikateľ, ktorý Porošenka vyzval, aby „ustúpil schopnejšiemu“.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia