Jednou vetou

Porošenko v Berlíne: Ukrajina je pripravená brániť Európu pred Ruskom

Nemecká kancelárka Angela Merkelová (vpravo) a ukrajinský prezident Petro Porošenko počas tlačovej konferencie v Berlíne 12. apríla 2019.

foto: TASR/AP

Ukrajinské ozbrojené sily sú pripravené brániť celý európsky kontinent pred možnou ruskou agresiou. Na spoločnej tlačovej konferencii s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou v Berlíne to v piatok uviedol ukrajinský prezident Petro Porošenko.

„Zdôrazňujem, že ukrajinská armáda dosiahla novú úroveň. Spolupráca so spojencami v NATO ukazuje, že ukrajinskí vojaci sa rýchlo cvičia a sú pripravení brániť celý európsky kontinent pred možnou agresiou Kremľa,“ citovala Porošenka agentúra Ukrinform.

Rusko zaradilo ukrajinského exministra obrany na medzinárodný zoznam hľadaných

Porošenko hovoril aj o sankciách voči Ruskej federácii. „Zdôrazňujem, že sankcie sú nevyhnutné. Majú účinok, ktorý sa prejavuje v obmedzení financovania militantov a žoldnierov, ktorí sa spolu s ruskými vojakmi podieľajú na okupácii východu Ukrajiny,“ citovala Porošenka agentúra Ukrinform.

Ukrajinský prezident pripomenul, že sankcie voči Rusku možno aj posilniť. „Je veľmi dôležité, aby boli sankcie pevne prepojené s úplným plnením záväzkov Ruska vyplývajúcich z minských dohôd. Sankcie, zdôrazňujem, možno posilniť, ak si Rusko nesplní svoje záväzky,“ povedal Porošenko.

Podľa agentúry AP Merkelová ocenila „veľmi blízke vzťahy“, ktoré si Nemecko vybudovalo s Ukrajinou v posledných rokoch. Na spoločnej tlačovej konferencii sa však vyhla otázke, koho podporuje v ukrajinských prezidentských voľbách. Povedala len to, že je v „trvalom kontakte“ s terajším prezidentom.

Prezidentské konzultácie v Izraeli o zostavení novej vlády sa začnú v pondelok

Porošenka v piatok prijme v Paríži aj francúzsky prezident Emmanuel Macron. V rovnaký deň Macron prijme aj Porošenkovho súpera v boji o prezidentský úrad Volodymyra Zelenského. AP v tomto zmysle poznamenala, že Merkelová prijala len Porošenka.

V prvom kole prezidentských volieb, ktoré sa konalo 31. marca, ani jeden z 39 kandidátov nezískal podporu viac ako polovice zúčastnených voličov. Dvaja najúspešnejší kandidáti — Zelenskyj (získal 30,24 percenta hlasov) a Porošenko (15,95 percenta hlasov) — sa tak stretnú 21. apríla v druhom kole.

Policajti zatkli štyri hlavy kalábrijskej mafie ,Ndrangheta

Môže vás zaujímať

Americký súd zablokoval zákaz predaja aplikácie TikTok