Jednou vetou

Porošenko vyzval Nemecko na posilnenie vojenskej prítomnosti v Čiernom mori

Petro Porošenko

foto: TASR/AP

Ukrajinský prezident Petro Porošenko vyzval Nemecko a jeho spojencov, aby posilnili svoju námornú prítomnosť v Čiernom mori. Západ by mal podľa Porošenka rázne reagovať na agresívne konanie Ruska, informovala agentúra AP.

Dlhodobé napätie medzi Ruskom a Ukrajinou sa vystupňovalo po tom, ako Rusko 25. novembra zajalo v oblasti Kerčského prielivu tri lode ukrajinských námorných síl spoločne s 24 členmi ich posádok. Tento incident vyvolal obavy z prepuknutia otvoreného vojenského konfliktu medzi oboma krajinami.

Porošenko: Ruská armáda sústreďuje vojská pri hraniciach s Ukrajinou

„Potrebujeme ráznu, jednotnú a jednoznačnú reakciu na agresívne správanie Ruska,“ povedal Porošenko v rozhovore pre nemeckú mediálnu skupinu Funke.

Silnejšia vojenská prítomnosť Nemecka a jeho spojencov v Čiernom mori by podľa ukrajinského prezidenta mala odradiť Moskvu od ďalšej agresie voči Ukrajine. Varoval pritom, že Rusko sústreďuje pri ukrajinských hraniciach veľké množstvo vojakov a zbraní.

Porošenko: Na hraniciach s Ukrajinou sa hromadia ruské tanky

„Moskva sa prostredníctvom blokády Mariupolu a Berďanska (ukrajinských prístavov na pobreží Azovského mora) snaží vytvoriť pozemný koridor z okupovaného Donbasu na okupovaný Krym,“ vyhlásil Porošenko.

Okrem posilnenia vojenskej prítomnosti NATO v Čiernom mori treba podľa neho prijať voči Rusku aj ďalšie opatrenia, napríklad zaviesť nové sankcie, zablokovať projekt plynovodu Nord Stream 2, či zakázať ruským lodiam vstup do európskych prístavov. Západ by tiež mal poskytnúť Ukrajine politickú, ekonomickú a vojenskú podporu, povedal Porošenko v ďalšom rozhovore, ktorý poskytol talianskemu denníku Corriere della Sera.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia