Jednou vetou

Portoriko potrebuje po vyčíňaní hurikánu Maria naliehavú pomoc

Ľudia čakajú v rade s kanistrami na pumpe po vyčíňaní hurikánu Maria v San Juane v Portoriku v pondelok 25. septembra 2017. Ostrov bol v pondelok stále takmer celý bez elektrickej energie - päť dní po tom, ako naň Maria udrela ako hurikán štvrtej kategórie. Maria zasiahla Portoriko v stredu ako najsilnejší hurikán za posledných vyše 80 rokov. V uplynulých dňoch zasiahla okrem Portorika aj karibské ostrovy Dominika a Guadeloupe, pričom dokopy zahynulo najmenej 49 ľudí.

Foto: TASR/AP

Guvernér Portorika vyhlásil v pondelok, že toto územie Spojených štátov v Karibiku potrebuje naliehavú pomoc na obnovu po tom, ako zažilo v dôsledku vyčíňania hurikánu Maria „nevídanú pohromu“.

Potrebná je „rýchla akcia“ v čase, keď sa 3,4 milióna obyvateľov snaží na ostrove spamätať sa po hurikáne, uviedol guvernér Ricardo Rosseló na sociálnej sieti Twitter.

„Čo Portoriko zažíva po hurikáne Maria je nevídaná pohroma. Devastácia je rozsiahla,“ konštatoval. „Naša infraštruktúra a systémy distribúcie energie utrpeli veľké škody“.

Bez elektriny

Ostrov bol v pondelok stále takmer celý bez elektrickej energie – päť dní po tom, ako naň Maria udrela ako hurikán štvrtej kategórie.

Portoriko spolupracuje s federálnou vládou USA pri záchranárskych prácach a víta „ohromnú vlnu solidarity od ľudí z celého štátu,“ povedal guvernér a poďakoval prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi za pomoc.

Americká pobrežná sieť informovala, že na Portoriko a Panenské ostrovy vyslala 13 lodí a 10 lietadiel. Majú prispieť medziiným k opätovnému otvoreniu prístavov a plavebných ciest.

Úrady v Portoriku evidujú v dôsledku hurikánu Maria najmenej 16 mŕtvych a veľké materiálne škody, ktorých rozsah bude zrejme vyčíslený v miliardách dolárov. Popri výpadku energie je na ostrove poškodená priehrada a ochromená komunikačná sieť.

Vyššie náklady na škody

Portorický guvernér uviedol, že odstraňovanie škôd bude nákladnejšie ako v prípade ničivého hurikánu Georges, ktorý zasiahol toto územie Spojených štátov v roku 1998. „Georges si vyžiadal náklady sedem až desať miliárd dolárov, teraz treba rátať s oveľa vyššími číslami,“ citovala jeho vyjadrenie DPA.

Maria zasiahla Portoriko v stredu ako najsilnejší hurikán za posledných vyše 80 rokov.

V uplynulých dňoch zasiahla okrem Portorika aj karibské ostrovy Dominika a Guadeloupe, pričom dokopy zahynulo najmenej 49 ľudí.

Trump: Portoriko je vo „veľkých problémoch“

Americký prezident Donald Trump vyhlásil v noci nadnes, že Portoriko, ktoré je územím Spojených štátov v Karibiku, je „vo veľkých problémoch“. Šéf Bieleho domu sa vyjadroval na sociálnej sieti Twitter o podmienkach na ostrove a jeho „značnom dlhu“.

„Texas a Florida si vedú vynikajúco, ale Portoriko, ktoré už trpelo narušenou infraštruktúrou a značným dlhom, je vo veľkých problémoch,“ napísal Trump, podľa ktorého Portoriko dlží „miliardy dolárov Wall Streetu a bankám“.

Taktiež poznamenal, že stará elektrická rozvodná sieť bola „v hroznom stave“ a teraz je zničená. Spustošená je veľká časť ostrova, na ktorý idú prioritne potraviny, voda a zdravotnícke potreby, dodal Trump, ktorého administratíva musí odrážať kritiku, že jej reakcia na hurikán Maria sa nevyrovná pomoci Texasu a Floride po predchádzajúcich hurikánoch.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia