Jednou vetou

Poslanci EP uskutočnia v septembri prieskumnú misiu na Slovensku a Malte

Ilustračné foto

Zdroj: TASR/AP

Osem poslancov Európskeho parlamentu (EP) uskutoční v dňoch 17.-19. septembra návštevu Slovenska a Malty s cieľom preskúmať situáciu v oblasti právneho štátu, korupcie a bezpečnosti novinárov.

Vyslanie ad hoc delegácie Výboru EP pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) vo štvrtok schválila Konferencia predsedov EP (predseda EP a lídri politických skupín). Delegácia nadviaže na zistenia predchádzajúcich prieskumných pracovných ciest poslancov z decembra 2017 na Malte a z marca 2018 na Slovensku a zhodnotí doterajší vývoj v oboch členských štátoch EÚ.

Taliansko chce od EÚ na koordinovanie migrácie krízovú jednotku

Europarlament vyšle delegáciu na Slovensko a na Maltu na základe odporúčania Monitorovacej skupiny pre právny štát (ROLMG), ktorá sa zaoberá situáciou v oboch krajinách po vraždách maltskej novinárky a blogerky Daphne Caruany Galiziovej a slovenského novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Vedúcou delegácie bude holandská poslankyňa Sophie in ‚t Veldová z frakcie liberálov a demokratov (ALDE). In ‚t Veldová v tejto súvislosti uviedla, že EP stojí po boku rodín a priateľov zavraždených novinárov na Malte a na Slovensku.

Tieto vraždy musia byť vyšetrené a nesmú ostať nepotrestané. Novinári musia cítiť, že svoju prácu môžu vykonávať bezpečne. Opätovne navštívime Maltu a Slovensko, aby sme dostali ďalšie odpovede a získali jasnejší obraz o aktuálnej situácii. Táto cesta by tiež mala byť vnímaná v kontexte nášho úsilia o zabezpečenie dodržiavania zásad právneho štátu v celej Európskej únii. Existujú vážne obavy súvisiace so špecifickými problémami v oboch krajinách, ktoré majú vplyv na Európsku úniu ako celok,“ upozornila europoslankyňa.

M. Lajčákovi zostávajú posledné týždne v OSN

Presný program pracovnej cesty poslancov a mená zákonodarcov, ktorí sa na nej zúčastnia, budú spresnené na prelome augusta a septembra.

Môže vás zaujímať

Moslimská skupina má po Johnsonovom víťazstve obavy z islamofóbie