Jednou vetou

Poslanci maďarského parlamentu si uctili obete tragickej lodnej havárie

Na snímke kvety a sviečky položené na mieste potopenia výletnej lode pri Margitinom moste na brehu Dunaja 1. júna 2019 v Budapešti. FOTO TASR/AP
Opoziční poslanci maďarského parlamentu sa na pondelňajšom plenárnom zasadnutí v reakcii na minulotýždňovú tragickú haváriu vyhliadkovej lode opýtali členov vlády, aké kroky robí v záujme bezpečnosti ľudí plaviacich sa na Dunaji. Informovala o tom internetová stránka komerčnej spravodajskej televízie HírTV, podľa ktorej poslanci si minútou ticha uctili pamiatku obetí.

Otázky opozičných zákonodarcov sa týkali počtu členov skupiny záchranárov, jej vybavenia či plánovaných opatrení kabinetu.

Štátny tajomník rezortu inovácií a technológií Péter Cseresznyés v mene vlády uviedol, že kabinet priebežne vyhodnocuje reguláciu dunajskej plavby. „Naposledy boli plavebné opatrenia upravované vlani,“ dodal štátny tajomník.

Potápači v Budapešti vyzdvihli z vraku prvú z obetí

Podľa jeho slov ešte nie je ukončené vyšetrovanie stredajšej nehody, ale ak je to nutné, vláda je pripravená urobiť potrebné kroky. „Experti tvrdia, že regulácia plavby po Dunaji je dostatočná, avšak ak výsledky vyšetrovania havárie ukážu opak, kabinet sprísni tieto podmienky,“ zdôraznil Cseresznyés.

Záchranári stále pátrajú po takmer dvoch desiatkach juhokórejských pasažierov a dvoch členoch maďarskej posádky. Pri nehode zahynulo najmenej sedem turistov, ďalších siedmich sa podarilo z vody zachrániť.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia