Jednou vetou

Poslanci nepodporili rozpustenie českého parlamentu ani v skúšobnom hlasovaní

Poslanecká Snemovňa Českej republiky

foto: TASR

Schôdza dolnej komory českého parlamentu začala v piatok neštandardne: zákonodarcovia nečakane hlasovali o rozpustení Poslaneckej snemovne. Išlo však len o vtip jej predsedu Radka Ondráčka, ktorý chcel týmto spôsobom otestovať hlasovacie zariadenia. Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz.

Hneď na úvod piatkovej schôdze poslanci zistili, že im nefungujú hlasovacie zariadenia. Vondráček z vládnuceho hnutia ANO následne rokovanie na pol hodiny prerušil, aby sa zistila príčina poruchy.

Keď sa poslanci po prestávke opäť zišli, bolo treba hlasovacie zariadenia opäť vyskúšať. „Nechám skúšobne hlasovať o rozpustení snemovne,“ uviedol Vondráček.

Zeman vymenuje Babiša za premiéra budúci týždeň

Hlasovanie sa naozaj uskutočnilo, avšak za rozpustenie komory sa v ňom vyslovilo len 61 zo 153 prítomných poslancov. „Tu ani skúšobné hlasovanie neprešlo,“ glosoval výsledok Vondráček.

Spomedzi tých, ktorí hlasovali „za“, bolo 40 zástupcov ANO, medzi nimi vicepremiér a minister životného prostredia Richard Brabec. Návrh podporili aj šéf poslancov TOP09 Miroslav Kalousek a exminister zahraničných vecí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Zásadne proti bolo 77 poslancov, hlavne z radov opozičných Pirátov a ODS. V reálnom hlasovaní by za rozpustenie Poslaneckej snemovne museli hlasovať najmenej tri pätiny, teda 120 poslancov.

Po rannej vsuvke už hlasovacie zariadenia fungovali, takže riadna schôdza mohla pokračovať.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia