Jednou vetou

Poslanci neschválili ani jeden z troch pozmeňovacích návrhov o brexite

Britská premiérka Theresa Mayová

foto: TASR/AP

Poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu hlasovali vo štvrtok o troch pozmeňovacích návrhoch k dohode o vystúpení Británie z Európskej únie. Ani jeden neschválili, informovala BBC.

Poslanci počtom hlasov 322 k 306 zamietli návrh Labouristickej strany, aby sa o dohode o vystúpení Británie z EÚ, ktorú uzavrela vláda premiérky Theresy Mayovej, hlasovalo druhýkrát najneskôr 27. februára. V prvom hlasovaní, ktoré sa konalo 15. januára, poslanci dohodu odmietli.

Airbus bude brexit stáť desiatky miliónov eur

Parlament odmietol aj návrh Škótskej národnej strany (SNP), aby sa dátum brexitu stanovený na 29. marca odložil najmenej o tri mesiace. Za návrh hlasovalo 93 poslancov, proti ich bolo 315, pričom všetci labouristickí poslanci sa hlasovania zdržali.

Dolná snemovňa odmietla aj vládny návrh na „opätovné vyslovenie podpory prístupu (vlády) k odchodu Británie z EÚ“, ktorú snemovňa vyslovila 29. januára 2019. Za tento návrh hlasovalo 258 poslancov, 303 ich bolo proti.

Brexit bez dohody by výrazne spomalil rast českej ekonomiky

Predstavitelia Európskej únie a Británie momentálne diskutujú o tom, aké ústupky by Únia mohla spraviť, aby Mayovej pomohla presadiť dohodu v parlamente, a to najneskôr do 29. marca, čo je stanovený termín brexitu.

Môže vás zaujímať

VIDEO: Vo veku 112 rokov zomrel najstarší muž na svete