Jednou vetou

Poslanci schválili zákon povoľujúci IVF lesbám a slobodným ženám

Ilustračné foto

Foto: pixabay.com

Dolná komora francúzskeho parlamentu, Národné zhromaždenie, schválila v piatok návrh kontroverzného zákona, ktorý umožní lesbám a slobodným ženám podstúpiť procedúry umelého oplodnenia za pomoci spermií od darcov. Kritici tohto rozhodnutia už avizovali protesty, píše agentúra AFP.

Spravodajca PZ RE pre ľudské práva rokoval v Čečensku o situácii komunity LGBT

Podľa agentúry ide o najzásadnejšiu sociálnu reformu francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona od jeho nástupu do úradu v roku 2017. Táto iniciatíva však vyvolala hnev konzervatívcov, ako aj niektorých členov Macronovej strany Republika vpred (LREM), ktorí sa obávajú toho, že zákon zvýši počet „detí bez otca“.

Macron, ktorý ešte minulý týždeň pripustil politické riziká spojené s danou legislatívou, má podľa AFP na pamäti silnú vlnu odporu, ktorý pred šiestimi rokmi v krajine vyvolala legalizácia manželstiev párov rovnakého pohlavia.

LGBTI priaznivci apelujú na politikov, aby ich nezneužívali na svoju kampaň

Podľa súčasnej legislatívy môžu vo Francúzsku podstúpiť procedúry asistovanej reprodukcie, ako napríklad tzv. mimotelové oplodnenie (in vitro fertilizácia – IVF), len heterosexuálne páry.
Návrh daného zákona musí ešte schváliť Senát.

Môže vás zaujímať

Nikaragujský prezident Ortega plánuje reformu trestného zákonníka, súperom hrozí doživotím