Jednou vetou

Poslanci Štátnej dumy schválili zákon o kontrole internetu v Rusku

Ruský parlament

Foto: TASR

Poslanci Štátnej dumy - dolnej komory ruského parlamentu - schválili v utorok návrh zákona, ktorý dá štátnym orgánom rozsiahlejšie právomoci ohľadom kontroly internetu. Informovala o tom agentúra AP.

Návrh zákona o kontrole internetu, ktorý poslanci Štátnej dumy schválili drvivou väčšinou, musí ešte odobriť horná komora ruského parlamentu – Rada federácie. Zákon sa stane po tom, ako ho podpíše ruský prezident Vladimir Putin.

Europarlament sprístupnil internetovú stránku zameranú na eurovoľby

Legislatíva, ktorá má vstúpiť do platnosti 1. novembra, umožní Moskve odstaviť internetové služby krajiny od zahraničných serverov.

Ruské úrady sa od vlaňajška usilujú zablokovať komunikačnú aplikáciu Telegram, ktorá v rozpore so súdnym príkazom odmietla vydať zašifrované správy svojich užívateľov. Rusko už požaduje, aby boli určité osobné údaje o ruských občanoch uchovávané na tamojších serveroch. Toto opatrenie viedlo v roku 2016 k zablokovaniu sociálnej siete LinkedIn.

Je potrebná legislatívna úprava pravidiel volebnej kampane na internete, informoval Danko

Kritici tvrdia, že zavedenie týchto opatrení bude nákladné a dá obrovské cenzorské právomoci novému vládnemu monitorovaciemu centru.

Môže vás zaujímať

VATIKÁN: Pápež František vyzval na ukončenie vojny v Líbyi