Jednou vetou

Poslanci znovuzvolili Cyrila Ramaphosu za prezidenta

Ilustračná foto

Foto: TASR/AP

Zákonodarcovia v Juhoafrickej republike (JAR) znovuzvolili v stredu za prezidenta Cyrila Ramaphosu, dva týždne po tom, ako vládnuca strana Africký národný kongres (ANC) opäť vyhrala parlamentné voľby. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Ramaphosa, ktorý bol jediným kandidátom, bol „právoplatne zvolený za prezidenta Juhoafrickej republiky“, vyhlásil na zasadnutí parlamentu v Kapskom meste predseda najvyššieho súdu Mogoeng Mogoeng.

Šéfa ukrajinskej tajnej služby bude zastupovať Zelenského kamarát z detstva

Poslanci z ANC, ktorý vo voľbách z 8. mája získal 230 zo 400 kresiel v dolnej komore parlamentu, si zvolili hlavu štátu na prvom povolebnom zasadaní.

Africký národný kongres získal vo voľbách 57,5 percenta hlasov. Ide o jeho najtesnejšiu väčšinu od pádu apartheidu v krajine. Ramaphosa zloží sľub v sobotu a počas víkendu vymenuje svojho viceprezidenta i kabinet.

Na základe ústavy JAR z roku 1996 voliči dávajú hlas politickým stranám. Tie následne vyberú svojich poslancov, ktorí potom volia hlavu štátu.

Ramaphosa (66) je odborár, ktorý zohral výraznú úlohu v zápase proti belošskej menšinovej vláde a po páde apartheidu stal úspešným podnikateľom.

Svoje prvé plné päťročné funkčné obdobie odslúži po tom, ako vlani prevzal úrad od Jacoba Zumu, ktorý bol nútený odstúpiť pre korupčné škandály. Prezidentského úradu sa ujal vo februári 2018.

Eurovoľby rozhodnú aj o novom šéfovi európskej vlády. Kto sa ním môže stať?

Strana ANC, ktorej členom bol aj bojovník proti apartheidu Nelson Mandela, neklesla pod 60 percent od svojho prvého víťazstva v parlamentných voľbách v roku 1994.

ANC je v krajine pri moci od roku 1994. Voľby opäť vyhrala napriek korupčným škandálom, pomalému hospodárskemu rastu a vysokej nezamestnanosti.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia