Jednou vetou

Poslední žijúci záchrancovia židov vyzvali na poľsko-izraelský dialóg

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Poslední žijúci Poliaci, ktorí počas holokaustu pomáhali zachraňovať židov, vyzvali v pondelok na obnovenie poľsko-izraelského dialógu. Ich apel zaznel v čase diplomatickej krízy vo vzťahoch medzi oboma krajinami okolo novely zákona o Ústave pamäti národa (IPN), informovala o tom agentúra AP.

Pod otvorený list určený parlamentom a vládam Poľska a Izraela sa podpísalo 50 poľských kresťanov. Signatári sa označili za posledných žijúcich poľských nositeľov ocenenia Spravodlivý medzi národmi, ktorí tento titul dostali za zachraňovanie židovských spoluobčanov v čase druhej svetovej vojny. Celkovo bol tento titul udelený viac ako 6700 Poliakom.

List vyzýva predstaviteľov Poľska a Izraela, aby sa vrátili na cestu „dialógu a zmierenia“, aby budúce vzťahy oboch krajín mohli byť založené na princípoch „priateľstva, solidarity a pravdy“.

Balík zmien v predmetnom zákone okrem iného stanovuje tri roky väzenia za používanie slovného spojenia „poľské tábory smrti“ a ďalšie termíny, ktoré možno interpretovať ako pokus pripisovať Poliakom spoluvinu za zločiny nacistického Nemecka vrátane genocídy európskych Židov.

Izrael vníma novelu ako pokus o obmedzenie slobody slova a znemožnenie otvorenej diskusie o zločinoch spáchaných na Židoch počas druhej svetovej vojny, ale aj ako pokus trestať i samotné obete holokaustu za ich svedectvá o prežitom utrpení.

Poľsko kvôli svojej novele zákona o IPN čelí kríze nielen vo vzťahoch s Izraelom, ale aj s USA a Ukrajinou.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia