Jednou vetou

Postoje USA a Nemecka k dohode s Iránom zostávajú odlišné

Žiadne priblíženie odlišných postojov k otázke vypovedania dohody s Iránom o jeho kontroverzne vnímanom jadrovom programe neprinieslo stredajšie rokovanie šéfa nemeckej diplomacie Heika Maasa s poradcom prezidenta USA Donalda Trumpa pre národnú bezpečnosť Johnom R. Boltonom vo Washingtone. Informovala o tom agentúra DPA.

Maas podľa vlastných slov dal počas 75-minútového stretnutia opakovane jasne najavo, že nielen Nemecko, ale aj jeho európski partneri zostanú signatármi tejto dohody a urobia všetko pre to, aby tak učinil aj Irán.

Americký prezident Donald Trump 8. mája vo Washingtone oznámil, že Spojené štáty odstupujú od jadrovej dohody svetových mocností s Iránom a jeho krajina zavedie voči Teheránu opäť sankcie. Dohoda podľa jeho slov nikdy nepriniesla a nikdy neprinesie mier. Spojené štáty podľa neho nebudú „rukojemníkom jadrového vydierania“. Trump zopakoval, že ak Irán bude pokračovať vo svojich jadrových ambíciách, „bude mať väčšie problémy, ako kedykoľvek predtým.“

Donald Trump naznačil odklad summitu s Kim Čong-unom

„Nechceme šírenie nukleárnych zbraní v našom širšom susedstve a na tom sa nič nezmenilo,“zdôraznil podľa agentúry DPA Maas a dodal, že na rokovaní s americkým partnerom nenechal pochybnosti o tom, že Nemecko, Francúzsko a Veľká Británia sú v tom zajedno.

USA sú pre Nemecko podľa Maasa dôležitým partnerom, nemecký minister však zároveň netajil znepokojenie z aktuálneho stavu transatlantických vzťahov. Odlišné názory by sa mali otvorene prediskutovať, dodal.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia