Jednou vetou

Potomkovia posledného pruského kráľa požadujú rozsiahle reštitúcie

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Dedičia bývalej pruskej monarchie sa dožadujú vrátenia tisícok umeleckých diel, spomienkových predmetov a iných historických artefaktov od nemeckého štátu. Oznámilo to v piatok tamojšie ministerstvo kultúry, ktoré tak potvrdilo správu časopisu Der Spiegel.

Rokovanie medzi rodinou Hohenzollernovcov, spolkovou vládou, ako aj spolkovými krajinami Berlín a Brandenbursko ohľadom reštitučných nárokov prebiehajú už „niekoľko rokov“, uviedlo pre tlačovú agentúru AFP zmienené ministerstvo.

Ako napísal Der Spiegel, Hohenzollernovci požadujú vrátenie desaťtisícok malieb, sôch, mincí, kníh a nábytku. Ďalej chcú právo sídliť v jednej z viacerých nehnuteľností vrátane paláca Cecilienhof, kde sa po skončení druhej svetovej vojny stretli spojenci a rokovali o budúcnosti Nemecka.

Británia vysiela do Perzského zálivu ďalšiu vojnovú loď

Rokovanie zo strany Hohenzollernovcov vedie Georg Friedrich Ferdinand, potomok posledného nemeckého cisára a pruského kráľa Viliama II., ktorý bol po porážke Nemecka v prvej svetovej vojne zosadený a odišiel do exilu.

Členom pruskej kráľovskej rodiny po páde monarchie najskôr zobrali majetky bez kompenzácie, avšak v roku 1926 vznikla na základe zákona dohoda o majetku bývalej monarchie. Situáciu však skomplikovala po druhej svetovej vojne sovietska okupácia a následná komunistická vláda v polovici Berlína a v Brandenbursku.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia