Jednou vetou

Potopenie trajektu pri Mósule má už 109 obetí

Ilustračné foto

Foto: AP

Záchranári v piatok vyzdvihli z rieky Tigris v severnom Iraku ďalších deväť tiel. Stalo sa tak deň po tom, ako na tomto úseku Tigrisu severne od Mósulu prevrhla kompa, ktorá smerovala na obľúbený výletný ostrov, kde sa v týchto dňoch konajú oslavy príchodu perzského nového roka.

Podľa úradov tak stúpol počet obetí tejto tragédie na 109. Medzi deviatimi objavenými telami je päť žien, traja muži a jedno dieťa, uviedla agentúra DPA s odvolaním sa na políciu. Záchranné operácie stále pokračujú, sú však náročné, keďže mnoho tiel odniesli silné prúdy.

Podľa irackých médií mohlo byť príčinou nehody preťaženie. Poslanec irackého parlamentu Abdal Rahím Šamarí povedal, že plavidlo bolo stavané pre 50 ľudí, ale v skutočnosti ich bolo na palube zhruba 200. Na majiteľa kompy a ďalšiu osobu vydali zatykače.

Turecký prokurátor nariadil zatýkanie Gülenových stúpencov v justícii

Nahnevaní protestujúci v piatok zabránili konvoju guvernéra provincie Ninive, aby sa dostal na miesto nešťastia. Pokrikovali po ňom a obviňovali úrady z nedostatočných bezpečnostných opatrení na plavidle. Do Mósulu pricestoval v piatok iracký prezident Barhám Sálih, kde sa stretol s miestnymi predstaviteľmi a uviedol, že zodpovední za túto tragédiu musia byť odsúdení.

Niekoľko dní trvajúce prudké dažde spôsobili, že priehrada pri Mósule nezadržala všetku vodu a hladina rieky Tigris sa zvýšila. Mósul bol v uplynulých rokov hlavnou baštou teroristickej organizácie Islamský štát v Iraku. V súčasnosti už oslobodené mesto stále leží z veľkej časti v troskách.

Môže vás zaujímať

Kampane Trumpa a Bidena sa stali terčmi hackerov, tvrdí Google