Jednou vetou

Potvrdenia Webera za šéfa skupiny EPP v EP má posilniť jeho pozíciu, potvrdil Štefanec

Europoslanec Ivan Štefanec

foto: facebook

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) z politickej skupiny Európskej ľudovej strany (EPP) majú v stredu na programe voľbu predsedu tejto frakcie. Slovenský europoslanec Ivan Štefanec (KDH) potvrdil, že hlavným kandidátom na túto funkciu je jej doterajší šéf Manfred Weber.

aktualizované: 14:22

Štefanec, ktorý je ešte stále šéfom slovenskej delegácie EPP v europarlamente, spresnil, že európski ľudovci sa ako prvá z politických frakcií v novom zložení EP rozhodli pre voľby nového vedenia.

Macron nechce hovoriť o menách, ale dal najavo, že si neželá Webera za šéfa EK

Dodal, že je pochopiteľné, že kandidátom na predsednícku funkciu ľudovcov v EP zostáva Manfred Weber, ktorý bol volebným lídrom EPP – tzv. špicenkandidátom – v tohtoročných eurovoľbách.

„Verím, že bude zvolený a bude aj naďalej viesť našu frakciu. A my budeme robiť všetko pre to, aby zasadol do tej najdôležitejšej pozície, a to je pozícia predsedu Európskej komisie,“ uviedol Štefanec.

Podľa Kisku by krajiny V4 mali podporiť Šefčoviča na niektorú z vysokých funkcií v EÚ

Vyjadril nádej, že Weberovo znovuzvolenie do čela kresťanských demokratov v Európskom parlamente mu dá ešte väčší mandát a väčšiu silu pri presadzovaní do pozície predsedu budúcej eurokomisie. Kresťanskí demokrati zostali aj po eurovoľbách najväčšou skupinou v zákonodarnom zbore EÚ.

Premiéri a prezidenti členských krajín EÚ by sa mali na kandidátoch na najdôležitejšie funkcie v euroinštitúciách dohodnúť na nadchádzajúcom summite EÚ v dňoch 20. a 21. júna v Bruseli.

Weber bol znovu zvolený za šéfa frakcie ľudovcov v europarlamente

Nemecký europoslanec Manfred Weber bol v stredu dopoludnia opätovne zvolený za predsedu politickej skupiny Európskej ľudovej strany (EPP) v Európskom parlamente (EP). Slovenský europoslanec Ivan Štefanec (KDH) ešte pred voľbou potvrdil, že Weberovo znovuzvolenie je očakávateľné.

Za Webera sa v tajnom hlasovaní na ustanovujúcej schôdzi skupiny vyslovilo 156 zo 160 prítomných poslancov, pričom oprávnenie hlasovať malo 180 poslancov zvolených do frakcie ľudovcov v novom zložení europarlamentu. Po zrátaní sa zistilo, že štyri hlasy boli neplatné a 20 poslancov sa zdržalo hlasovania.

Znovupotvrdenie Webera na čele najsilnejšej frakcie v europarlamente mu má zvýšiť šance v súboji o post predsedu budúcej Európskej komisie.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia